I Ie I llu\, ep ÜOKT CAP PI Ï1.1.I-1 Ic %lctt nkt tin yi-Li lit*- D rrfi - Het Huis te Oostkapelle gezien vanuit de Grote Dreef. Aquarel door Jan Arends, 1772. ZA, ZG, ZI, aanwinst 75.3. eieren in gebruik te nemen. De volgende ochtend borgen ze de kostbare schilderijen op in de zoge noemde Sitsen Kamer op de bovenverdieping, samen met "precieuse meubelen", bedden en dekens, en deden de deur op slot. Dat was net op tijd, want aan het eind van de middag kreeg Van de Kruysse bezoek van de Franse generaal Joseph Souham en een dozijn ruiters die "zeer onverwagt op een galop de buitenplaats en het pleyn tot voor de stoep van het huis kwamen oprijden", aldus het ooggetuigenverslag. Na een inspectieronde door het huis beval de generaal dat er een schild wacht voor de deur geposteerd moest worden en kondigde aan dat hij later terug zou komen om het huis in gebruik te nemen.4 Van de Kruysse informeerde bij dorpssecreta ris Holle of die inkwartiering zo wel was toege staan. Holle gaf aan dat de generaal een schrifte lijk bevel daarvoor nodig had, "doch dat hij dagt dat het verrichte van dien generaal omtrent het plaatsen van die schildwachten voor de deur en het zeggen van het huis in requisitie te stellen maar bombarie was, en dat hij niet geloofde [dat] den zelven zulks met militaire magt zoude dur ven ondernemen". Van de Kruysse vertrok hierop naar Middel burg om verslag te doen aan de rentmeesters van Steengracht. Meteen na zijn vertrek kwam de generaal met zijn gevolg terug en eiste de sleutel van het huis. De tuinman Johan Christiaan Fre- deriks weigerde die te geven aan Souham, "welke daarop hem door de bij zig hebbende militairen liet aanvatten, met bedreiging van hem en de zij nen dadelijk in arrest te zullen brengen". Frede- riks hield voet bij stuk, "wordende alstoen voor noemde generaal, de standvastigheid van [de tuinman] ziende, zoo driftig en kwaadaartig dat hij zelfs van zijn paart sprong en met verwoed heid hem aangreep, zijnde buiten staat door zijne boosheid een enkel woord uit te brengen, val lende vervolgens de andere persoonen mede op hem aan, en ontweldigden aldus op een brutaale wijs, de sleutels van hem, welke niet bestand was tegen militair geweld". Op zondag 12 juni kwam Souham "met nog twee generaals en zijne domes- tiquen" en een staf van twintig tot dertig militai- 46 Het Huis te Oostkapell

Zeeland | 2016 | | pagina 4