gesneuveld tijdens de Franse bezetting van de buitenplaats. De bomen in het bos brachten in totaal bijna vijfduizend gulden op. De kostbare behangsels uit de grote zaal vonden hun weg naar een huis in Middelburg.17 De koper zette het protest tegen de bezetting verkoop zijn weg naar elders, want veilingen ervan zijn niet gedocumenteerd. Toen in juni een huis met schuur op het dorp werd verkocht met een "hof, boomgaard en zaailand" was er sprake "eenige duizend steen" en "een groote partij tim merhout" die van het grote huis afkomstig geweest moeten zijn. Het laatste bericht over de ontmanteling van het park dateert uit november en december 1807 toen er zevenhonderd iepen en honderd essen werden geveild, samen met negen gemeten "kaphout en tronken". Toen was er slechts sprake van "de hofstede Oostkapelle" en niet langer van de buitenplaats.19 Dat Steengracht zelf met de ontmanteling van de buitenplaats was begonnen, sluit aan bij een praktijk waarvan in deze tijd op Walcheren meer dere voorbeelden zijn te vinden: ondanks de onzekere tijden wilden de eigenaren hun buiten plaats behouden en lieten dus delen van de bos sen rooien om er landbouwgrond van te maken en om het hout te verkopen. Daarmee konden voor enige tijd de onderhoudskosten worden vol daan. Dit laat zien dat het bezit van een buiten plaats meer was dan een materieel, zakelijk goed. Een buitenplaats was een onderdeel van een levensstijl van een stedelijke elite, en Steengracht Johan Steengracht (1782-1846). Tekening door Gilles-Louis Chrétien. Collectie Stichting Duivenvoorde, Voorschoten, inv. nr. DVS00036. voort en kreeg uiteindelijk in juli 1806 van koning Lodewijk Napoleon in zoverre gelijk, dat Monnet huur moest gaan betalen. Pas in decem ber van dat jaar verliet de generaal Oostkapelle, het landgoed in deplorabele staat achterlatend.18 In januari 1807 vond een veiling plaats van drie- tot vierhonderd iepen en essen, twintig grote kastanjes, "kaphout en tronken" op wat toen nog heette "de buitenplaats Oostcappelle". Later dat jaar is het huis afgebroken. Belangstellenden konden er terecht voor "eenige behangsels, mar- bre schoorsteenmantels, en verder binnen-werk, een bordes-trap, pomp, fournuizen, alsmede de stoep voor en ter zijde van het Huis te Oostka- pelle". De ontmanteling was ter hand genomen door de firma Van Buul en Compagnie te Middel burg. Het sloopmateriaal vond vooral door losse iE&r' 48 Het Huis te Oostkapell

Zeeland | 2016 | | pagina 6