Zeeland 25.2 oosTitArjcijLi: was daar een exponent van.20 Het wekt dan ook geen verbazing dat hij het huis tot het einde toe liet staan, maar wel een deel van het park ont mantelde. Heerlijkheid De buitenplaats te Oostkapelle stond niet op zich zelf, maar was al sinds de aanleg ervan rond 1680 verbonden met de ambachtsheerlijkheid. Als ambachtsheer mocht Steengracht, althans zijn voogden, rechtspreken en bepaalde belastingen innen. Samen met verpachting van de molen, delen van de duinen en enkele andere verpach tingen leverde de heerlijkheid aardig wat geld op. En ook was het bezit van deze grote heerlijkheid, een van de meest aanzienlijke op Walcheren, van groot belang voor het aanzien van de familie Steengracht. De buitenplaats lag centraal in dat gebied. Toen in 1795 in de nieuwe Bataafse Republiek de ambachtsheerlijke rechten werden afgeschaft, leidde dit tot een verlies van inkomsten voor Steengracht. Maar los van deze financiële kwestie was het verlies van de heerlijke rechten er ook een van prestige. Vooral de Zeeuwse ambachts heren protesteerden fel tegen de afschaffing van hun rechten, een protest dat nog zou aanhouden tot de Grondwet van 1848 een definitief einde aan de heerlijke rechten maakte.21 Na het verlies van zijn rechten en inkomsten als ambachtsheer raakte Steengracht vanwege de Franse inkwartiering ook het gebruik van zijn buitenplaats kwijt. De jachtrechten van Oostka- pelle, die blijkbaar in stand waren gebleven ondanks de afschaffing van de overige heerlijke rechten, bood hij in 1807 te huur aan.22 Steen gracht hield wel de ambachtsheerlijkheid Oostka- pelle in bezit en voegde de naam ervan zelfs toe aan zijn achternaam. Hoewel hij geen werkelijke macht meer had als ambachtsheer, kon hij op die manier nog wel zijn verbondenheid met het Wal- cherse dorp laten blijken. Het dorp Oostkapelle met het buitenhuis van de ambachtsheer. Gravure door L. Brasser naar een tekening door A. Meertens, opgeno men in J. Ermerins, Eenige Zeeuwsche Oudheden, deel I, Middelburg 1780. ZA, ZG, ZI, II-809. Het Huis te Oostkapelle

Zeeland | 2016 | | pagina 7