grootouders en moet ooit toebehoord hebben aan zijn overgrootmoeder, de dochter van een gegoede landbouwer. Niemand uit de familie had zich kunnen opwerken tot klein-landbouwer, als dat 'technisch' al mogelijk zou zijn geweest: zowel zijn vader als zijn grootvader waren rela tief jong overleden. Wel had zijn vader, laat getrouwd, kunnen sparen voor een eigen huis dat in de vroege jaren 1870 enkele honderden meters verderop voor hem was gebouwd. Een heel andersoortige bron, waarop ik in dit artikel als het ware voortborduur, wordt gevormd door enkele passages in Het leven van den Wal- cherschen boer gedurende de laatste twee eeuwen. De auteur, de in 1847 geboren Grijpskerkse land bouwer Adriaan Geschiere, schreef namelijk: "Langzamerhand begonnen de arbeiders ieder een stukje land, ja zelfs een bedrijfje te veroveren, zoodat in de jaren vanaf 1790 bijna elke arbeider een klein plaatsje met bouw- en weiland had, zonder echter te kunnen constateeren, dat die menschen het zooveel beter hadden. Het was alte- maal armoede! Meestal moest het eten uit den mond gespaard worden om schuld te betalen. Ik herinner me nog uit mijn jeugd, dat er op de dor pen overblijfsels van zulke bedrijfjes te zien waren. Ook waren er buiten de dorpen veel van die kleine bedrijfjes. In de buurt van Poppen- damme, gemeente Grijpskerke, waren dat er drie: één van Bimmel, één van Heintje Suiker en één van A. de Priester... Het zal zoowat tusschen de jaren 1790 en 1800 of iets later geweest zijn, dat er op heel Grijpskerke maar één arbeider was, die geen land had. Elk had een stukje land. Velen ook één of twee koetjes en een schuurtje."6 Gegevens landaankoop In het geval van Grijpskerke en zeker ten aanzien van het afgelegen Poppendamme ontbreekt elke relatie met de stedelijke economie: van daaruit kon men niet 'leuren' in Middelburg met melk of groenten. Of was er misschien op heel Walcheren veel land te koop vanwege de neergang van de handelssteden in de Bataafs-Franse tijd? Inder daad was het aanbod groot. Wie op de website Zeeuwen Gezocht de landtransacties - ze zijn er geregistreerd voor Walcheren, Tholen c.s. en Noord-Beveland - oproept, ziet er 1.142 verschij nen voor de jaren 1770, 1.352 voor de jaren 1780 en maar liefst 1.638 voor de jaren 1790, terwijl de Het paeremes van Jacob Zwemer (1836-1888), land arbeider te Seroos- kerke en Oostka- pelle. Foto Frans Dingemans. periode 1800-1805 goed is voor 1.093 transacties. Die van 1806 en later ontbreken. Naast die van "land" zijn er nog transacties te vinden van "zaailand" (akkerland) en van weiland. De toename van de transacties met circa der tig procent ten opzichte van de vorige decennia lijkt in Walcheren te beginnen in het revolutie jaar 1789. Volgende topjaren zijn 1795, dat van de Franse inval, 1798 waarin twee staatsgrepen vie len, en 1800. Op Tholen was alleen 1791 een uit zonderlijk jaar qua landverkopen, maar de trend van de Walcherse verkopen lijkt er ook aanwezig: een vroege stijging en een latere die in of al voor 1800 over het hoogtepunt heen is. De aantallen transacties voor weiland op Tholen zijn klein, die op Walcheren geven uitschieters aan in 1794, 1797 en 1802, maar minder opvallend dan bij de aankopen van akkerland. Hierna volgen we hoofdzakelijk de aankoopgegevens voor Walche ren, mede in verband met de citaten van Geschiere. Landaankopen 101

Zeeland | 2016 | | pagina 13