1 de kopers van land op Walcheren landbouwer. Boeren kochten en verkochten altijd al land, om te kunnen gaan boeren, om hun bezit uit te brei den, na het overlijden van de vorige generatie, enzovoort. Van de honderd kopers uit 1795 waren er 51 zeker boer, terwijl er zes vermoedelijk boer waren, één rustend landbouwer en zes onbekend. Op Tholen waren van de 39 kopers er zeker zes of zeven boer, terwijl acht zulke hoge bedragen besteedden dat zij of gegoed landbouwer of bur ger geweest moeten zijn. Gezien de aard van ons onderzoek richten we ons nu op de restcategorie. Daartoe behoren de stadsbewoners en midden standers die land kochten als geldbelegging of om er hun paarden onder te brengen. Daarbij waren enkele molenaars, enkele regenten (Middelburg, Poortvliet), een zoon van een brouwer, een koop man, een handelaar in onroerend goed, een bejaarde slager uit Middelburg en een fabrikant- "kruidmakersbaas" uit Vlissingen. Vervolgens resteerden, op Walcheren althans, maar zestien kopers van land in 1795. Elf van deze zestien plattelanders besteedden minder dan 100 pond Vlaams voor hun aankoop. Eén van de vijf overigen was een smid, schoonzoon van een landbouwer, die een hoog bedrag uitgaf. Geen wonder dat hij later boer was; zijn verandering van beroep had eerder met zijn huwelijk te maken dan met zijn landaankoop. Dat bijna geen van de overigen later als land bouwer te traceren valt, en zeker niet de arbeiders onder de kopers, vormt een bevestiging van een deel van het verhaal van Geschiere. Een van de kopers was en bleef schoolmeester en ontvanger te Serooskerke, een ander was arbeider of schoen maker maar zeker later geen boer, één was een winkelier die tevoren ook al land verhandelde, één was de huisknecht en tuinman van het buiten Zeeduin, één was en bleef dijkwerker te Westka- pelle, één was en bleef arbeider te Biggekerke en één was een boerenzoon uit Poppekerke - maar later geen boer. Verder een kleermaker en twee arbeiders, wier kinderen later allen te boek ston den als arbeider. Ten slotte een twijfelgeval: de Middelburger Gillis Prent, van wie we weten dat hij na zijn aankoop van land a 33 pond landman was (1798 en 1814) maar niet of hij dat vóór 1795 misschien ook al was.10 Hooguit drie (of vier wanneer we Prent mee rekenen) van de zestien plattelanders die in 1795 land kochten, op een totaal van 100 landtrans- acties, werkten zich op tot boer. Maar deze drie deden dat niet vanuit de arbeidersstand. De één was smid Pieter Pieterse Verhage te Zoutelande die, geboortig van Poppekerke, vermoedelijk een agrarische achtergrond had. Hetzelfde geldt voor Abraham Schroevers te Ritthem, die in de jaren 1810 voorkomt als tuinder en boer, maar van wie we niets weten vóór zijn aankoop van boerderij en land a 300 pond. Cornelis Thoutenhoofd te Zoutelande ten slotte, later boer, was in 1789 landmeter te Boudewijnskerke, dus woonachtig in het buitengebied.11 De niet-stedelingen en niet-landbouwers onder de kopers van land op Tholen in hetzelfde jaar, voor zover te traceren, geven een vergelijk baar beeld te zien. Onder hen vinden we W.H. van der Maale, zowel in 1784 als in 1798 arbeider; ook zijn kinderen behoorden tot de werkende stand. Verder de smid C. van der Burgt, de schoenmaker of ook wel arbeider Jacob van Dijke en schoenmaker Laurens van Dijke. De laatste was gehuwd met een boerendochter, maar zou later als arbeider vermeld staan. Alle vier hadden voor een relatief laag bedrag land gekocht. Een sociale stijger was misschien wel Tholenaar Jan Herkemij, in 1797 gerechtsdeurwaarder, in 1811 stadswachter, in 1812 arbeider en in 1820 winke lier. Herkemij kocht veel land en bezat in 1832, nog steeds als winkelier, ruim een dozijn perce len, voornamelijk stadshuizen en -tuinen. Bij zijn overlijden in 1837, op 81-jarige leeftijd, stond nog wel een hypotheekschuld open. Kopers van land in 1798 Voor topjaar 1798 is alleen gekeken naar de Wal- cherse landkopers die minder dan 150 pond besteedden.12 Van deze 37 personen waren er ten minste 15 landbouwer, één rustend landbouwer, Jaar Weiland Akkerland 1790 100 100 1795/98 97 118 1802 127 131 1809 198 157 Pachtprijzen van land, verpacht door de diaconie van Grijps- kerke, 1795-1809, ten opzichte van 1790.9 Landaankopen

Zeeland | 2016 | | pagina 15