De auteurs in dit nummer Biggekerke tweemaal land kocht, beide malen boven honderd pond, en ook in andere jaren nog land kocht, maar in 1814/'15, op circa 50-jarige leeftijd, als arbeider vermeld stond. Vermoedelijk was hij boer geweest en had hij zijn voornaamste bezittingen afgestaan aan zijn oudste zoon, landbouwer te Domburg. 11. Schroevers stond in 1826 te boek als arbeider, maar was toen al bejaard. Later is zijn dochter terug te vinden als "boerin" en "melkster", zodat zij het bedrijf zal hebben overgenomen. Het kwam vaak voor dat boeren die hun bedrijf aan een van hun kinderen hadden overgedaan, actief bleven als arbeider. 12. Kopers van een goedkoop stuk land die in hetzelfde jaar ook heel duur kochten, zijn niet meegeteld. 13. Die twee anderen zijn Jacob Pieter Lous en een Corne- lis Aarnoutse Thoutenhoofd. Bij de dertig Walcherse landaankopen van minder dan honderd pond in het jaar 1800 vinden we er zo'n twaalf te Westkapelle en in het naburige Poppekerke, een opmerkelijk groot aandeel. Overigens stonden ook de zoons van De Vos steeds als arbeider te boek. 14. Priester, Geschiedenis Zeeuwse landbouw, p. 185; 'De Kleine Geere' te Oostkapelle werd na de familie Zwemer bijvoorbeeld door twee gezinnen bewoond. 15. Waarschijnlijk ervoor, want de door Geschiere (pp. 45, 46) in dit verband aangehaalde overdracht van land voor een kleinigheid zoals een polsstok, een fles wijn of een half pond tabak, moet in de eerste helft van de acht tiende eeuw worden gesitueerd. Vgl. H.M. Kesteloo, Oost kapelle in woord en beeld, Middelburg 1909, pp. 129, 130. 16. Wel kocht een schoenmaker rond 1800 tweemaal land te Grijpskerke, maar a 324 pond. Verder lijken vooral de aankopen van "arm arbeider" Nicolaas de Korte, tweemaal voor tezamen 154 pond in 1804, te passen in Geschiere's verhaal. Een A. Kluijfhout, in 1797 arbeider, had in 1789 land gekocht a 34 pond, en was later in de negentiende eeuw boer. Zijn vrouw, Joh. Maas, behoorde echter ver moedelijk tot de rijke boerenfamilie Maas uit Serooskerke. Dr. L.F. van Driel (1944) studeerde Nederlandse taal- en letterkunde. Hij promoveerde op de taalkunde van de negentiende eeuw en schreef over allerlei taalkundigen, onder wie J.H. van Dale, en over de cultuurgeschiedenis van wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. In 2015 verscheen een biografie van de schrijver Jan H. Eekhout. Momenteel werkt hij aan een biografie van de schilder Reimond Kimpe. Dr. S. Zijlstra (1986) is universitair docent maritieme geschiedenis aan de Universiteit Lei den. Zij promoveerde in 2015 aan de Universi teit van Amsterdam op het proefschrift Anglo- Dutch Suriname: Ethnic Interaction and Colonial Transition in the Caribbean, 1651 1682Het afgelopen jaar was ze postdoctoraal onderzoeker (Niels Stensen Fellowship) aan de Georgetown University (Washington DC). Momenteel werkt zij aan een boek over de ont wikkeling van zeventiende-eeuws Suriname en Nieuw-Nederland (het huidige New York). Dr. J.P. Zwemer (1960) is freelance historicus, schrijver en tekstcorrector. Gespecialiseerd in de Zeeuwse geschiedenis van met name de negentiende en twintigste eeuw. Werkte van 1987 tot 1992 aan de VU. Hij promoveerde in 1992 op een proefschrift over de (landelijke) SGP en de kerken achter deze partij tussen ca. 1930 en ca. 1975. Dat is te vinden op zijn web site janzwemerschrijft.nl/proefschrift.html. Drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (1939) studeerde sociale geografie in Utrecht. Zij is sinds 1987 conservator van de Zelandia Illustrata, de his- torisch-topografische atlas van het Zeeuws Genootschap. E.C. Westland BA (1946) is beeldend kunste naar. Zij kreeg haar opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam en behaalde in 1990 ook het bachelor Engels. Zij was docent in kunstzinnige vorming en Engels. Reeds op jonge leeftijd begon ze zich in de geo logie te verdiepen en ze is sedert 2003 bij het Zeeuws Genootschap conservator Gesteenten en Mineralen. Landaankopen

Zeeland | 2016 | | pagina 19