Vlaamse activisten in Zeeland Lo van Driel De afgelopen jaren zijn verschillende publicaties over de Eerste Wereldoorlog verschenen, in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. In Bau- wens Haak's Bange jaren. Zeeuws-Vlaanderen en de Eerste Wereldoorlog wordt gedetailleerd in kaart gebracht wat die oorlog voor de streek bete kende. De stroom vluchtelingen uit België naar Nederland krijgt daar een bijzondere plaats in. In het boek van Barth Zwemer, Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog, worden in hoofdstuk 2 met mooie illustraties de feiten opgesomd over de vluchtelingen in Zeeland. De auteurs schatten het totale aantal dat naar Nederland kwam, op meer dan een miljoen. Ongeveer 500- a 600 duizend vluchtelingen zijn via Zeeland gearriveerd, van wie er uiteindelijk zo'n 400 duizend voor langere tijd in de provincie bleven. Daarbij kwamen nog de gedeserteerde soldaten en een groot aantal bui tenlanders dat België ontvluchtte. Die massale vlucht vond plaats in augustus 1914 en de maan den daarna. Op 11 november 1918 werd de wapenstilstand gesloten. De onderhandelingen die zouden leiden tot de Vrede van Versailles konden beginnen. In het zicht van het einde van de gevechtshandelin gen en de terugtrekking van het Duitse leger uit België gingen veel vluchtelingen op weg naar huis, terug naar beschadigde huizen, naar een zieltogend land met veel velden van eer. Op hun reis naar Bel gië kwamen ze andere landgenoten tegen, Vlamin gen die het woord België niet over hun lippen kon den krijgen. Dat waren de activisten die zich voor een zelfstandig Vlaanderen, los van die vermale dijde Franstaligen, hadden ingezet tijdens de Grote Oorlog in samenwerking met de Duitse bezetters. Collaborateurs dus, van het zuiverste water. Hun rol was nu, eind oktober, half november 1918 uit gespeeld. Soms waren er confrontaties tussen de gaande en de komende Belgen. Toen een gezelschap Gen tenaren eind oktober 1918 in Sas van Gent arri veerde, ontstond daar een forse rel. Vluchtelingen en Nederlanders zagen op het station de activis ten en begonnen ze te beschimpen. Het christe- lijk-historisch nieuwsblad De Zeeuw beschreef op 23 oktober 1918 een confrontatie op het station van Roosendaal waar vluchtende activisten terugkerende Belgen ontmoetten: "Met den trein uit Antwerpen kwamen weder eenige activisten mee, leden van den 'Raad van Vlaanderen'. Op het perron aanwezige Belgische uitgewekenen schreeuwden toen zij passeerden minder vriende lijk 'de ratten gaan lopen'." Krantenberichten over rellen en opstootjes tegen activisten in België vindt men legio, en meewarige, afkeurende mede delingen in Nederlandse kranten aan hun adres niet minder. Toch werd de op de loop gegane Vlaamse collaborerende strijders in Nederland, net als de 'goede Belgen' vier jaar eerder, een wel kom onderdak geboden, hoewel ze in de Neder landse kranten veelvuldig werden afgeschilderd als landverraders. Wat hadden ze op hun gewe ten, wat schreven ze zelf op hun blazoen? Activisme Toen in augustus 1914 België overrompeld werd door het Duitse leger, ging de Belgische regering in ballingschap in Le Havre. België kreeg een Duits militair bestuur en sommige flaminganten, aanhangers van de Vlaamse Beweging, wilden gebruik maken van deze situatie om het Franse juk af te werpen en hun idealen te verwezenlij ken. Al na een maand begonnen groepen Vlamin gen zich op te maken om met de Duitsers samen te werken. In flamingantenkringen was niet iedereen het daarmee eens. Aan de ene kant ston den de passieven die van samenwerking met de vijand niets wilden weten. Aan het andere uiter ste stonden de activisten die alles op alles zetten eruit te halen wat mogelijk was. En zelfs onder de activisten waren de meningen verdeeld. Sommi gen streefden naar het einde van België en naar een volstrekt onafhankelijk Vlaanderen. Anderen wilden genoegen nemen met een bestuurlijke scheiding en een federatie. Sommigen richtten zich op Duitsland en hoopten dat Vlaanderen opgenomen werd in een pangermaans geheel. Anderen richtten zich op het Noorden, omarmden 108 Vlaamse Lctiviste

Zeeland | 2016 | | pagina 20