reerde eveneens een Vlaamsch-Hollandsche Ver- eeniging. Ook in Nederland was tot eind 1919, begin 1920 geld uit Duitse bron beschikbaar. Daarna waren de activisten die niet in hun eigen onderhoud konden voorzien, aangewezen op hulporganisaties en particuliere giften. Onder de naar Nederland uitgeweken activisten waren enkele lieden die naam maakten. Zo was de bioloog Marcel Minnaert met zijn moeder naar Utrecht gereisd. Hij werd een wereldberoemde astrofysicus van wie velen diens Natuurkunde van het vrije veld zullen kennen. Een andere geleerde was Willem de Vreese, bibliothecaris van de universiteitsbibliotheek in Gent, hoogleraar en voorzitter van de Raad van Vlaanderen. Hij belandde in Rotterdam waar hij directeur van de bibliotheek werd. Al vanaf 1922 werden door de uitgeweken activisten zogeheten begroetingsdagen georgani seerd. Een van de eerste vond plaats in Hans- weert, in augustus 1923. Met een boot kwamen zo'n driehonderd flaminganten uit Gent, terwijl uit Nederland volgens de kranten ongeveer vijf honderd activisten aantraden. Met vlaggen trok men door het dorp, er was muziek, er werden uiteraard strijdliederen gezongen en op de boot waren enkele lezingen. Later vonden de bijeen komsten doorgaans plaats in Bergen op Zoom, Roosendaal of Breda. In Bergen op Zoom werd in juli 1928 zelfs op zaterdag en zondag een grootse samenkomst gehouden, de Dietsche Dagen, een combinatie van de zesde Vlaamsche Begroetings dag en de tweede Dietsche Landdag. Volgens de kranten waren er tussen de zes- en zevenhonderd Vlaamse leeuwen. Muziek, koorzang, sprekers, telegrammen van protest en ondersteuning voor gevangen activisten in België en nog veel meer dat onder idealisten gebruikelijk is. Onder de gevluchte activisten waren twaalf of dertien medici. Hun diploma's werden hier niet erkend en om als medicus te kunnen werken moesten ze opnieuw gaan studeren. Dat deden ze dan ook. De beroemdste was zonder twijfel Rei- mond Speleers, hoogleraar oogheelkunde en Vijfde klas van de hbs te Oostburg; staand rechtsachter docent Frans Edgard Lemaire. ZB, Beeldbank, recordnr. 26958. 110 Vlaamse activiste

Zeeland | 2016 | | pagina 22