Het ïïeuzenlied Zeeland 25.3 waarnemend rector van de Gentse universiteit van 1916 tot 1918. In Zeeland arriveerden eveneens activisten, en sommigen bleven er. Hoewel de gestrafte acti visten praktisch niet de grens konden passeren, was het voor familie mogelijk hen te bezoeken. Vlaamsche krant. De bekendste activist in Zee land is ongetwijfeld Reimond Kimpe geweest, een van de weinigen die in Zeeland bleef, maar niet de enige. In Terneuzen vestigde zich eveneens blijvend de activist Albert van den Bruele (1885 1943), een getalenteerde, artistieke journalist die in Aalst de tweede man was van de christelijke tak van het Vlaams nationalisme. In de Eerste Wereldoorlog trad hij toe tot de Raad van Vlaan deren wat hem, inmiddels als vluchteling in Duitsland wonend, bij verstek een straf van twin tig jaar opleverde. In 1923 arriveerde hij in Ter- neuzen met zijn vrouw. Hij begon er een sokken- en kousenhandel, was marktkoopman en eindigde met een bloeiende zaak in manufacturen in de Terneuzense Noordstraat. Van den Bruele - door zijn plaatsgevonden steevast uitgesproken als Van den Breule - schreef de tekst van een Neuzenlied waarvoor de vrouw van een andere activist de muziek schreef. Van den Bruele's dochter Vera trouwde de vermaarde Frank Koulen, 'den neger' die Porgy Bess stichtte. In Zeeland streken drie uitgeweken activisten Hector Metsers (Sint Niklaas 1878 - Hulst 1965), postkantoor houder te Sint Niklaas. Na zijn vlucht naar Hulst begon hij een breifabriek. ADVN, Antwerpen. Uit Sint Niklaas kwam de postdirecteur Hector H.M. Metsers naar Hulst. Hij begon er allerlei zakelijke dingen in de textiel. In de loop van 1919 kon hij in de kranten lezen dat hij zeventien jaar dwangarbeid had gekregen. Een andere activist die in Zeeuws-Vlaanderen bleef, was Edgard Lemaire uit Antwerpen. Hij schreef verzen waar Paul van Ostaijen nog een kritisch stukje aan wijdde. Lemaire vestigde zich (met negen maan den gevangenisstraf op zak) in Schoondijke van waaruit hij het Nederlandse onderwijs ging die nen als leraar Frans in Oostburg. In Sas van Gent woonde J. de Buck, die tijdens de Eerste Wereld oorlog in Gent uitgever was van de activistische De uitgeweken Vlaamse nationalist Albert van den Bruele (Den- derhoutem 1885 - Terneuzen 1943) schreef in 1931 de tekst van een lied over Terneuzen, dat door Henriette Doussy-Slingeneyer, de vrouw van de gevluchte medicus dr. Gustaaf Doussy, op muziek werd gezet. Coll. Edwin Hamelink, Terneuzen. Vlaamse activisten 111 3LIN3E NEVER

Zeeland | 2016 | | pagina 23