neer nadat ze in een hoog tempo een hernieuwde studie medicijnen hadden gedaan. Twee begonnen een praktijk in Terneuzen. Dr. Emiel van Bock- staele (1870-1954) vestigde zich daar als chirurg, de eerste in Zeeuws-Vlaanderen. Hij werd er zeer gewaardeerd: zijn veertigjarig jubileum als medi- Emiel van Bockstaele (1870-1954), de eerste chirurg in Zeeuws-Vlaanderen. cus werd groots gevierd. In 1939 vertrok hij naar Gent. Hij speelde verder geen rol meer in de Vlaamse Beweging. Veel minder bekend is de komst naar Terneu- zen van Gustaaf Doussy (1881-1948). Doussy had in 1917 een leerstoel gynaecologie aan de Gentse universiteit gekregen en hij was lid van de Raad van Vlaanderen. Om die reden werd hij bij ver stek veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. In 1921 vestigde hij zich (na een nieuwe studie) in Terneuzen als arts met het nieuwe specialisme "voortplantingsorganen - mannen en vrouwen, huidziekten en verloskunde". Mevrouw Doussy - een professioneel musicienne, de componiste van Van den Bruele's Neuzenlied - werd directeur van de muziekschool. Kort na de zogenoemde uitdo- vingswet (waarbij de straffen niet meer werden geëxecuteerd), in 1930, keerden ze terug en begon Doussy een praktijk in Kortrijk. De derde medicus met een Vlaams blazoen, Adriaan Martens, ging na zijn studie naar Mid delburg. Gustaaf Doussy (Kortrijk 1881 - Gent 1948), studeerde genees kunde in Leuven, werd tijdens zijn studie flamingant. Gedurende de Eerste Wereldoorlog werd hij hoogleraar gynaecologie aan de vervlaamste universiteit van Gent en lid van de Raad van Vlaan deren, op grond waarvan hij tot vijftien jaar werd veroordeeld. Doussy studeerde net als zijn collega Van Bockstaele in Nederland opnieuw medicijnen en vestigde zich in Terneuzen als specialist urologie en gynaecologie. In 1929 ging hij weer naar Kortrijk. Rijksmuseum, Amsterdam. Martens Adriaan Martens' Vlaamse gevoelens ontwaakten aan het atheneum in Antwerpen. In Gent, waar hij geneeskunde studeerde, leerde hij in de stu dentenbeweging de Vlaamse strijd kennen. Als huisarts in Deinze ontwikkelde hij zich tot speci alist in de interne geneeskunde. In 1916 werd hij hoogleraar in Gent. Een lidmaatschap in de tweede Raad van Vlaanderen (in 1918) lag voor 112 Vlaamse activiste

Zeeland | 2016 | | pagina 24