Zeeland 25.3 de hand. Martens kreeg er in 1919 de doodstraf voor. Hij was toen al uitgeweken naar Nederland waar hij net als zijn collega oogheelkunde, de eerder genoemde Reimond Speleers, in Katwijk ging wonen. In Leiden haalde hij zijn artsenbul. Na deze tweede studie vestigde Adriaan Herman Adriaan Martens (Bocholt 1885 - Astene a/d Leie 1968), Belgisch medicus, tijdens de Eerste Wereldoorlog hoogleraar aan de met Duitse steun vernederlandste Rijksuniversiteit Gent, lid van de Raad van Vlaanderen. Wegens collaboratie bij verstek ter dood veroordeeld. Studeerde opnieuw medicijnen en vestigde zich als internist in Middelburg. Teruggekeerd naar België werd hij tijdens de Tweede Wereldoorlog lid van het Vlaamsch Nationaal Verbond (V N V en opn ieuw hoogleraar aa n de universiteit va n Gent. Na een nieuwe veroordeling wegens collaboratie zette hij zijn bloei ende dokterspraktijk in Astene voort. ADVN, Antwerpen. Albert Martens (1885-1968) zich op 1 oktober 1920 als internist in Middelburg. In de Middel- burgsche Courant van 29 oktober 1920 presen teerde hij zich: "Gevestigd te Middelburg, Lon- densche Kaai 57, Dr. A. Martens, Arts, voor Maag-, Ingewand-, Hart-, Long- en Stofwisse ling-Ziekten". Het was het monumentenpand H 57, tegenwoordig nummer 27, met een praktijk ruimte aan huis. Martens was de eerste internist - wat toen nog cardiologie en longziekten en nog veel meer omvatte - in Zeeland. In een mooi artikel in het Zeeuws Tijdschrift beschreef dr. J. Pel in 1971 de vestiging van de eerste medische specialisten in Zeeland. De belangrijke rol van Martens voor het Af T Hippoliet Meert (Aalst 1865 - Middelburg 1924), Vlaams ger manist, oprichter van het Algemeen Nederlandsch Verbond. ADVN, Antwerpen. Gasthuis komt daarin uitvoerig aan de orde. De nieuwe internist kreeg een enorme praktijk. Van heinde en ver kwamen patiënten. Op zondag moet de kaai vol gestaan hebben met Belgische auto's van lijdende Vlamingen, en de activisten in Nederland wisten hem eveneens te vinden. Zo kwam de jurist Benoit Huybreghts (1868-1921) - een tot twintig jaar veroordeelde, gevluchte acti vist - in zijn laatste levensfase naar Martens toe: hij overleed in Middelburg in juni 1921, maar de eeuwige rust vond hij in Vlaamse aarde. Ook de oprichter van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, Hyppoliet Meert (1865-1924), vond bij dr. Martens zijn einde. In 1918 was Meert naar Han nover gevlucht waar hij zich - inmiddels bij ver stek ter dood veroordeeld - in leven hield met een

Zeeland | 2016 | | pagina 25