postzegelhandel. In september 1924 kwam hij berooid naar Den Haag, maar hij overleed in november van dat jaar onder het toeziend oog van de Middelburgse internist. Ook Meerts ont zielde lichaam werd naar Gent vervoerd. In de regentenkamer van het Middelburgse Gasthuis het afscheid van Meert bij het oud papier of de Middelburgsche Courant pakte op 25 november 1925 uit met een verslag van de begrafenis in Gent. Die was volledig uit de hand gelopen: hul debetoon en propaganda waren in Gent verboden, maar een aanzienlijke menigte was toch gekomen Gasthuis Middelburg, afscheidsbijeenkomst van dokter Schoute, 1926. Staand, zesde van rechts: Adriaan Martens. ZB, Beeldbank, recordnr. 123473. werd bij de baar een plechtige afscheidsgroet gebracht. Weduwe en familie uit België waren er. Het Walcherse bestuur van het ANV was even eens aanwezig met dr. L.A.J. Burgersdijk, de clas sicus van het gymnasium en zoon van de beroemde Shakespeare-vertaler, en dr. Klaas Kooiman, de onderdirecteur van de hbs. Interes santer waren de aanwezige Vlamingen: behalve Martens was Speleers er om een toespraak te hou den, en nog een zevental coryfeeën van de ver vlaamste Gentse universiteit en leden van de Raad van Vlaanderen. Ook aanwezig was de acti vist Reimond Kimpe die kort daarvoor was gaan schilderen. Nauwelijks lag de krant met het verslag van en er werd tegen het verbod in een rouwdienst gehouden. Het Wilhelmus klonk en de Vlaamse Leeuw, vele Vlaamse vlaggen wapperden, en er was een zee van bloemen. De politie sloeg er duchtig op los. Martens was in Middelburg zeer gezien. Hij hield lezingen over zijn vak en de Vlaamse bewe ging. Hij werd al in april 1923 lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Op 6 mei 1935 berichtte de Middelburgsche Courant over zijn afscheid. Dankzij nieuwe wetgeving konden de activisten inmiddels terug naar hun geliefde Vlaanderen. In november 1934 was Mar tens al vertrokken maar in mei 1935 werd er in de bovenzaal van het Middelburgse Sint Joris nog 114 Vlaamse activiste

Zeeland | 2016 | | pagina 26