BAa burg. De kranten lieten niet na over de benoe ming van "de bekende activist" te berichten met een herinnering aan de kwestie van enige jaren eerder. Een enkele keer slechts werd Tacks dood vonnis nog vermeld, in feite was de collaboratie van de activisten uit de aandacht verdwenen. In enkele naslagwerken en in memoria, onder andere de Nieuwe Encyclopedie van de Vlaamse Beweging, wordt gezegd dat Tack benoemd werd aan de Middelburgse hbs. Dat is onjuist: de han delsschool viel onder de Vereeniging voor Han delsonderwijs te Middelburg. Samenvoeging van deze school met de hbs is periodiek wel aan de orde in deze en latere jaren, maar de handels school was een zelfstandige school die een eigen plaats had in de Zeeuwse samenleving. Tack werd benoemd met een bezoldiging aan de school van in totaal f 6.200 en ging wonen in de Lange Sint Pieterstraat A 65, een woning die de beschieting van mei 1940 niet heeft overleefd. Pieter Lodewijk Tack werd niet lang na zijn komst naar Middelburg benoemd tot lid van het Zeeuws Genootschap, op dezelfde jaarvergade ring in 1927 waar Reimond Kimpe het prestigi euze lidmaatschap kreeg. Tijdens zijn Middel burgse periode heeft Tack zich niet beperkt tot het geven van lessen aan zijn school. Hij heeft baanbrekend onderzoek verricht naar de plaats en veldnamen, vooral op Walcheren. Over deze onderwerpen hield hij binnen en buiten Zeeland lezingen en publiceerde hij allerlei artikelen, waaronder in Archief van het Zeeuws Genoot schap, over 'hayman' en haymanlanden, Wal- cherse werven en vliedbergen en nog veel meer, scrupuleuze historisch-geografische en etymolo gische studies. Ze overtuigden niet altijd ieder een, maar ze waren erudiet en gebaseerd op indrukwekkend archiefonderzoek. Gezien het feit dat Tack bij zijn onderzoek bronnen heeft gebruikt die in 1940 verloren zijn gegaan, is zijn collectie wetenschappelijke aantekeningen ook om die reden van belang. Ze worden hier verder buiten beschouwing gelaten. Behalve met wetenschappelijk onderzoek bleef Tack sterk verbonden met de activisten in Neder land. Onmiddellijk na zijn vlucht uit België vin den we Tack in verenigingen en tijdschriften van de uitgeweken flaminganten. Voor een herden kingsbundel van de Dietsche Bond in 1930 schreef hij over "de feesten van 1830 gezien door een Vlaming". Zijn vrouw publiceerde in 1929 in enkele afleveringen in het tijdschrift van die bond een reeks artikelen onder de titel 'Uit de tragedie van het Activisme'. In dat jaar onderte kende Tack met vele andere gestraften - hun straf stond achter hun naam - een adres aan de Belgi sche regering met betrekking tot August Borms. Johann Adriaan Vollgraff (Haarlem 1877 - Leiden 1965), Neder- 1 ands wis- en natuurkundige die tijdens de Eerste Wereldoorlog een benoeming aanvaardde aan de door de Duitsers vervlaamste universiteit van Gent. Hij vluchtte samen met Reimond Kimpe in oktober 1918 naar Nederland en werd in de jaren twintig leraar wiskunde aan het Middelburgs gymnasium. Vollgraff ontwik kelde zich tot een beroemd wetenschapshistoricus. Museum Boerhave, Leiden. Borms zat in de gevangenis maar was bij een tus sentijdse kamerverkiezing met grote meerderheid gekozen. In de zomer van 1935 nam Tack ontslag aan zijn Middelburgse school. In september van dat jaar vertrok hij met zijn vrouw naar Nijmegen. Vanuit zijn nieuwe woonplaats zette hij zijn onderzoek naar Zeeuwse toponymia voort. Hij overleed in 1938 en bij zijn begrafenis werden vele toespraken gehouden, ook door vertegen woordigers van groepen en partijen die de Nieuwe Orde voorstonden. Vollgraff Bij de eerder genoemde plechtige afscheidsbijeen- 116 Vlaamse activiste

Zeeland | 2016 | | pagina 28