Zeeland 25.3 Links het raam van het kruideniers- en apothekersgilde door A. van Vijver, in 1682 in de Nieuwe Kerk te Middelburg geplaatst. Rechts het wapen van de overdeken Alexander de Munck (1655-1719). Tekening op perkament. ZA, ZG, ZI, aanwinst 725. Alexander de Munck Mr. Alexander de Munck (Middelburg 1655 - Middelburg 1719), in 1682 burgemeester van Middelburg, overdeken van het kruideniers- en apothekersgilde en heer van Oost-Souburg, was een kleurrijk persoon. Na zijn studie rechten en promotie te Utrecht keerde hij terug naar Middel burg. Hij was evenals zijn vader prinsgezind, kwam in 1676 in het stadsbestuur van Middel burg en werd een jaar later op 22-jarige leeftijd burgemeester. Hij kreeg een relatie met Henriette Thibaut, dochter van Hendrik Thibaut en getrouwd met Francois Velters. Het stel ging er in 1678 vandoor. Dit gaf veel commotie in Middel burg. Nadat De Munck was opgespoord werd hij gevangen gezet in Den Haag. Hij werd in 1681 door bemiddeling van de stadhouder vrijgespro ken en keerde terug naar Middelburg waar hij met Henriette, inmiddels weduwe, trouwde. In 1679 was de stad Middelburg vanwege verre gaand wanbeheer bij de stadsleenbank gedwon gen haar heerlijkheden te verkopen. De Munck kocht de heerlijkheid Oost-Souburg en was in 1682, toen het raam werd gemaakt, dus heer van Oost-Souburg. In 1691 verkocht hij de heerlijk heid en stichtte halverwege de Veerseweg de bui tenplaats 't Is niet altijd zomer, een zeer fraai bui ten waarbij huis en tuin tegelijk tot stand kwamen. In 1682 was hij alweer burgemeester van Middelburg, welk ambt hij nadien nog enige keren heeft vervuld. Hij was bovendien hoogbal juw en rentmeester-generaal Bewester Schelde en bewindhebber van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Alexander de Munck werd na het overlijden in 1702 van koning-stadhouder Willem III, zijn beschermheer, uit zijn ambten gezet. Hij behield alleen zijn functie van bewindhebber van de VOC en trok zich terug op zijn buitenplaats 't Is niet 't Is vol van schatten hier 121

Zeeland | 2016 | | pagina 33