altijd zomer. Hier hield hij zich bezig met het ver talen en berijmen van bijbelfragmenten. Herkimer Diamonds? W.F.H. Douw van der Krap In de Zelandia Illustrata bevindt zich een teke ning van het raam van het kruideniers- en apo- thekersgilde, gemaakt door W.F.H. van der Krap. De tekening is in opdracht van het Zeeuws Genootschap in 1904 voor 15 gulden vervaar digd. W.F.H. Douw van der Krap, geboren in 1881, was timmerman en deed in 1899 eindexamen aan de burgeravondschool in Middelburg. In 1904 slaagde hij in Den Haag voor de akte handtekenen aan het lager onderwijs. Hij werkte in 1903 op het bureau van architect J.A. Frederiks te Middel burg, die de leiding had over de restauratie van de Abdijgebouwen. Frederiks, lid van het Zeeuws Genootschap en een fervent verzamelaar, heeft het bestuur van het Genootschap ongetwijfeld geattendeerd op het perkament dat W. Frederiks gekocht had en op de kwaliteiten van zijn mede werker. Door de aankoop van het Zeeuws Genoot schap in 2004 zijn perkament en de tekening van het raam na honderd jaar herenigd. Bronnen - H.M. Kesteloo, De stadsrekeningen van Middelburg 1365 1810. - M.G. de Man, De Middelburgse gilden in 1781, ca. 1900. - Middelburgsche Courant. - Ordonnantie en Privilegie van het Cruydeniers en Apothe- kersgilde 28 october 1593 en gerenoveert 21 mei 1707. Zeeuws Archief, Verzameling Handschriften, inv.nr. 903. - W.S. Unger, Archief gemeente Middelburg: de archieven der gilden en beurzen, 1930. Elsa Westland Twee vuistgrote bergkristallen met vele, onregel matige facetten liggen in het donker van een lade in het depot Gesteenten en Mineralen. Ze zijn ongenummerd. Ze zijn prachtig. Als je er met een lamp op schijnt vertoont de grootste een klein geïriseerd vlak: de kleuren van de regenboog, ooit verborgen in het moedergesteente. De klei nere ligt plat op één groot vlak; het lijkt wel alsof die doormidden geslepen is. Toen in 2005 alle conservatoren speurden naar het achttiende- eeuwse deel van de collecties (in het kader van de wet Bescherming Cultuurbehoud), hoopte ik dat deze kristallen ook in die tijd verzameld waren. Maar toen Katie Heijning de stukken zag, vertelde ze dat die begin twintigste eeuw geschonken waren. Per toeval vond ik in 2005 op Wikipedia de term 'Herkimer Diamonds'. De beschrijving ervan leek wel op onze twee bergkristallen... De vallei van Herkimer ligt in de staat New York. Eind achttiende eeuw werd dit gebied ontsloten en arbeiders vonden er glasheldere kristallen die door hun facetten en sterke glans leken op dia manten. De meeste stenen lagen voor het opra pen, losgegroeid uit het moedergesteente, dolo miet (kalksteen). Een schenking uit New York, aan het Zeeuws Genootschap? Niet zo vreemd, want het Genoot- 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2016 | | pagina 35