Een kwartskristal bestaat uit twee hexagonale piramides met daartussen een zuil met zes zijkanten. In totaal zijn er dus 18 facetten. Als de vorm van het type afwijkend is, Herkimer Diamonds, zijn er meer facetten aanwezig. schap onderhield al vroeg betrekkingen met New York. Zo bezocht een delegatie van de Holland Society het Genootschap in 1888. 'Holland' was in die tijd erg populair in Amerika. Een typische Herkimer Diamond bestaat uit twee hexagonale piramides met daartussen een zuil met zes zijkanten (zie tekening kwartskris tal). In totaal zijn er dus achttien facetten. Als de vorm van het type afwijkend is, zijn er meer facetten aanwezig. Op onze kristallen, niet met de typische vorm, telde ik er veel meer. Ik liet de zaak rusten, hoewel ik in dat jaar in een grote mineralenwinkel aan de eigenaar vroeg of hij Herkimer Diamonds had. Hij liet me een bakje met knikkergrote kristallen zien. Op mijn vraag of er ook grotere exemplaren bestonden antwoordde hij: "Nee, dat kan niet." O? Maar dat zegt een handelaar. Waarschijnlijk bedoelde hij: Herkimer Diamonds met etiket, bergkristal legaat Smith. Zeeuws Museum, ZG, collectie Gesteente en Mineralen. die zijn niet meer te krijgen. Er zijn meer plaatsen op de wereld waar uitzonderlijk heldere bergkris tallen gevonden zijn, zoals in de Karpaten (Oekraïne). Daar noemde men ze marmarosch- diamanten. Deze vindplaats is volledig uitgeput. Ook het zogenoemde sterrenkwarts, een zeld zaamheid uit Bohemen, is alleen nog in verzame lingen te vinden. Dat zal uiteindelijk met de berg kristallen uit de vallei van Herkimer ook wel gebeuren. Je kunt er met veel geduld en lang zeven nog wel hele kleintjes vinden. De grootste exemplaren zijn er natuurlijk het eerst wegge haald. De verwarring met diamant is begrijpelijk. Maar diamant is een vorm van zuivere koolstof (C). Bergkristal is de kleurloze, doorzichtige vari- eteit van zuiver kwarts (Si02). Terug naar onze 'schatten'. Toen ik gevraagd werd een bijdrage te leveren aan deze rubriek, dacht ik vrijwel meteen: nu ga ik het uitzoeken. Zijn de bergkristallen nu Herkimer Diamonds of niet? Op internet was destijds niet veel te vinden. Nu wemelt het van de websites over Herkimer Diamonds. De meeste zijn van handelaren en natuurgenezers. Herkimer Diamonds zijn hot en big business. Ik zag foto's van inderdaad zeer op diamant lijkende kristallen. Ik begon ernstig te twijfelen of onze twee schatten wel een Herkimer 124 t Is vol van schatten hier

Zeeland | 2016 | | pagina 36