n éf - Zeeland 25.3 verleden hadden. In het depot legde Freddy van Nieulande er eentje onder de microscoop. Hij zag op het snijpunt van twee facetten een heel klein facet, met het blote oog amper te zien. "Daar is aan geslepen!" Toen opperde hij: "Het zou kunnen dat ze gebruikt zijn in een diamantslijperij als oefenmateriaal voor leerling-diamantslijpers." In mijn hoofd speelde zich een mogelijk scenario af. Maar wat we nodig hebben is het bewijs van her komst. Wie was de schenker? Heeft de schenker de vindplaats genoemd? Herkimer Diamonds. Zeeuws Museum, ZG, collectie Gesteente en Mineralen. Herkimer Diamonds met etiket, bergkristal legaat Smith. Zeeuws Museum, ZG, collectie Gesteente en Mineralen. Thuis nog maar eens gebladerd in de Geïllus treerde Mineralen Encyclopedie. Het hoofdstuk Kwarts begint met een bijna paginagrote foto van een... "Kwarts, 60 mm, Herkimer, VS". Nooit eer der de kleine lettertjes gelezen! En typisch voor beeld van selectief kijken. De focus ligt op kijken naar, in dit geval, helder bergkristal. Het effici- ente brein kijkt naar niets anders meer. Dit kristal zit vol met kleine zwarte insluitsels, en is goud geel gekleurd. En op de kant die gefotografeerd is tel ik ongeveer 23 facetten. Het kan dus wél. In de wereld van mineralen zijn afwijkingen talrij- ker dan de norm. "Dat kan niet" bestaat niet in de natuur. Met dat selectief kijken wordt het nog erger. Een week later weer in het depot, om nog eens de bergkristallen te bestuderen en om Gerard Heerebout de schatten voor deze bijdrage te tonen. Opeens ontdek ik dat er op de mineralen een piepklein etiketje zit. Eentje is beschadigd. De ander laat zich ontcijferen: "bergkristal, legaat Smith". Waarom zie ik dat nu pas? Omdat ik almaar alleen maar keek naar de vormen. Als klap op de vuurpijl zie ik in een van de doosjes waar de kristallen in bewaard worden een groot, lichtbruin modern etiket liggen, met de aanteke ning "legaat Smith". Nota bene in mijn eigen handschrift. Nu voel ik me de amateur-detective Father Brown, die zich voor het hoofd slaat en zegt: "O! How could I have been so stupid!" Bewijs van selectief kijken geleverd. Gerard gaat meteen zoeken naar Smith. Met succes. Het blijkt de heer P. Smith Visser uit Vlissingen te zijn, scheepsmakelaar, consul van Venezuela, vice- consul van Spanje en Griekenland en consulair- 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2016 | | pagina 37