Zeeland 25.3 Genootschapszaken Uit de ledenvergadering In de ledenvergadering van 13 juli jl. werd ons redactielid Ineke Vogel-Wessels Boer wegens haar grote en langdurige inzet benoemd tot erelid van het Zeeuws Genootschap. Zij is ook conservator (sinds 1987) van de Zelandia Illustrata. Ook Freddy van Nieulande viel om diezelfde reden die eer ten deel. Hij is al 34 jaar conservator van de naturalia, met name van de mollusken. Na deze ledenvergadering hield dr. Ad Maas, fellow namens ons Genootschap bij het Univer sity College Roosevelt, een interessante lezing met als titel 'Hoe de wetenschap uit Middelburg verdween'. Waar in de achttiende eeuw de weten schap voornamelijk door regenten beoefend werd, wijzigde dit in de negentiende eeuw op grond van opvattingen over de eenheidsstaat en nieuwe wetgeving, waardoor meer personen toegang kre gen tot het hoger onderwijs. De geleerden kregen meer aanzien. Wetenschap veranderde; eerst alleen amateurs, nu ook professionals. Dit werkte ook door in het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Van een alle wetenschappen beoefenend gezelschap richtte het zich steeds meer op Zeeland, een ontwikkeling die ook op landelijk niveau zichtbaar was als gevolg van de vorming van de natiestaat. En aangezien er in Zeeland geen universiteit was, waren er nauwe lijks professionals in onze provincie. Enkele leden van het Genootschap, met dr. J.C. de Man als belangrijk voorbeeld, bleven ook internationale contacten houden, maar dat was meer gebaseerd op hun persoonlijke kwaliteiten dan het gevolg van institutionele contacten. Binnen het Genoot schap waren vooral amateurs actief. Na afloop van de lezing was er een zeer geanimeerde dis cussie. Deze samenvatting is natuurlijk te kort door de bocht; we kijken uit naar een publicatie over dit onderwerp. Gerard Heerebout De werkgroep Muziek De werkgroep Muziek liet op 23 juli jl. van zich horen. Letterlijk, want in samenwerking met de Stichting Incanto werd een 'orgeltocht' door Mid delburg georganiseerd. Er waren 120 muzieklief hebbers verschenen, niet allemaal leden van het Genootschap maar wel allemaal orgelliefhebbers. De deelnemers wandelden van kerk naar kerk - er werden vijf kerken bezocht - en de gastorganist, Sietze de Vries, wandelde mee. Op de bezochte orgels werd, passend bij de doelstelling van de werkgroep, oude muziek op een verantwoorde wijze tot klinken gebracht. Sietze de Vries (1973) is internationaal con certorganist en kerkmusicus. Hij woont in Niezijl, bij Groningen. De provincie Groningen heeft een heel groot bezit aan historische kerkorgels en De Vries is daarvan een goede ambassadeur. Op nati onale en internationale concoursen heeft hij veel prijzen gewonnen; hij concerteert in vele Euro pese landen, maar ook in de Verenigde Staten, Canada, Rusland en Australië. Als improvisatie docent wordt hij internationaal veel gevraagd; hij is 'visiting professor' aan de universiteit van Col- legedale (USA) en de McGill Summer Organ Aca demy te Montreal (Canada). Hij is als docent ver bonden aan het Prins Claus Conservatorium te Groningen. De orgeltocht begon in de Sint Augustinus- kerk, waar een Hollands barokorgel staat. Daarna werd de Doopsgezinde kerk bezocht met een romantisch orgel, het Bakker en Timmenga-orgel met nog vijf achttiende-eeuwse Moreau-registers. De Vries liet het verschil horen tussen dit roman tische orgel en het zojuist daarvoor bezochte barokorgel. Daarop werd de Koorkerk bezocht. Daar is een heel bijzonder orgel uit de vijftiende eeuw aanwezig, gebouwd door Pieter Gerritsz. Helaas is het orgel niet bespeelbaar; op het ook aanwezige neobarokke Van Vulpen-orgel liet De Vries horen hoe het middeleeuwse orgel geklon ken zou kunnen hebben. In de Gasthuiskerk is een orgel van onduidelijke herkomst aanwezig met oude en nieuwe pijpen en een bovenwerk Genootschapszaken 127

Zeeland | 2016 | | pagina 39