Het aandachtige gehoor in de Oostkerk te Middelburg. Sietze de Vries geeft uitleg bij het Bakker Timmenga-orgel in de Doopsgezinde kerk te Middelburg. afkomstig van een huisorgel. De klank is prach tig. De tocht eindigde in de Oostkerk, bij het prachtige De Rijckere-orgel. De Rijckere woonde in het katholieke Vlaanderen en het orgel heeft duidelijk de kenmerken van die traditie. Het heeft echter ook een 'Hollands' prestantenplenum, want het is gebouwd voor deze protestantse kerk en moest dus ook geschikt zijn voor de begeleiding van de gemeentezang. Dit maakte het orgel in de Oostkerk tot een uniek instrument. Bij elk orgel gaf Sietze de Vries uitgebreide uitleg, met demonstraties. De deelnemers waren enthousiast en sloten de middag af met een staande ovatie. Orgels kregen eerder aandacht binnen het Genootschap. In Archief van 1972, 1974 en 1976 beschreef J.H. Kluiver de historische orgels van Zeeland en in die jaren werden ook twee lang speelplaten uitgebracht. Op initiatief van de werkgroep Muziek en de Stichting Incanto zal er binnenkort een cd worden uitgebracht waarop vijf historische orgels uit Middelburg te beluiste ren zijn, bespeeld door Sietze de Vries. Meer informatie over de werkgroep Muziek is te vinden op de website van het Genootschap. Kees Tempelaar Twintigste fossiele-bottentocht op de Wester- schelde pas laat succesvol De fossiele-bottentocht van het Zeeuws Genoot schap naar de Westerschelde op zaterdag 25 juni jl. was een bijzondere. Niet alleen omdat het dit jaar de twintigste tocht was sinds 1996. Het was ook de eerste keer dat Wim Schot, de vaste man voor het binnenhalen van de kor, er niet bij was. Die twintigste tocht had eigenlijk vorig jaar moe ten plaatsvinden maar werd toen afgelast wegens het overlijden van Wim. De tocht is ook later dat jaar niet meer doorgegaan, als eerbetoon aan hem. Aan boord van de Zierikzeese mosselkotter ZZ10 van schipper Jaap Schot werd voor vertrek een minuut stilte in acht genomen. Daarna kreeg Maarten Steenbeek, als voorzit ter van het Zeeuws Genootschap, het woord. Hij overhandigde Jaap en Anja Schot een passend cadeau voor deze lustrumtocht, gemaakt door Mark Bosselaers, conservator Fossiele Zeezoog dieren van het Genootschap. Onder een glazen stolp is een bulla van een jonge Miocene balein walvis (Cetotheriidae) gemonteerd op een borst- wervel van een kleine dolfijn (Delphinodon) uit dezelfde tijd. Beide komen uit de korren van Jaap Schot. Zo kenmerkend voor de tochten naar de Westerschelde is het grote aantal bullae (gehoor- 128 Genootschapszake

Zeeland | 2016 | | pagina 40