beentjes) van walvissen dat is opgevist, vele tien tallen waaronder van onbekende soorten. En de meerdere bovengehaalde zeldzame schedels van spitssnuitdolfijnen behoren tot de bijzondere vangsten van de ZZ10. Voor neef Jan Schot (broer van Wim), die altijd de kor heeft binnengehaald, was er een Genootschapsuitgave over de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. En de zoon van Jan, David Schot die de kor van Wim heeft overgenomen, kreeg een exemplaar van de door de werkgroep Geologie uitgegeven gids Zeeuwse strandfossie- len, eveneens met opdracht. Hij is daarmee de inmiddels vierde generatie Schot die op deze manier belangeloos een bijdrage aan de weten schap levert. Sinds 1950 vist de familie Schot onder de naam Kor en Bot op de Oosterschelde ook naar fossiele botten. De eerste trek in een voor de bottentochten van het Genootschap nieuwe geul, net boven de zogenoemde Put van Terneuzen, leverde een bijna gave borstwervel op van een voorloper van de vinvis uit het Laat-Mioceen en beloofde veel. Maar daarna bleven de korren angstvallig leeg. Ook toen er vervolgens gevist werd op de ver trouwde plek in de bijna 50 meter diepe put bij De Griete, kwam er weinig boven. Toen tegen één uur de kentering van het tij daar was en de stro ming het geringst, zakten de korren pas goed naar de bodem en vulden zich met fossielen. Daarvoor bleven ze door de stroming net iets te veel zweven. Toen begon een inhaalrace en aan het eind van de dag waren toch ruim honderd fossielen bovengehaald. Aan boord van de ZZ10 ditmaal niet alleen wetenschappers van Museum Naturalis uit Leiden en het Natuurhistorisch Museum Rotterdam, maar voor het eerst ook Rob de Meijer, de Gro ningse emeritus hoogleraar kernfysica. Hij doet onderzoek naar de relatie tussen de hoeveelheid radioactiviteit en ouderdom van de fossielen. De eerste resultaten zijn bemoedigend en lijken de vermoede leeftijd van de fossielen te bevestigen. De oudere, zwartere en zwaardere fossielen deden de geigerteller beduidend harder piepen. Twee tanden van een Megalodon, de grootste roofvis ooit. Foto Lex Kattenwinkel. Jaap en Anja Schot krijgen een passend cadeau aangeboden ter gelegenheid van de twintigste fossiele-bottentocht. Foto Lex Kattenwinkel. Het meest tot de verbeelding sprekend zijn twee tanden van een Megalodon uit het Midden-Mio- ceen (ca. 15 miljoen jaar oud). Deze uitgestorven haaiensoort, de grootste roofvis die heeft bestaan, kon een lengte van wel 15 meter berei ken. De kleinere gave tand meet ca. 8 cm; de grote van ruim 13 cm is helaas niet compleet, er ontbreekt een deel in de lengte. Tijdens eerdere tochten zijn ook al dergelijke tanden opgevist. Verder was er een deel van een rib van een zee koe, met de kenmerkende vaste en dichte struc- Genootschapszaken 129

Zeeland | 2016 | | pagina 41