Zeeland 25.3 Aanwinsten september G.G. Trimpe Burger-Mekking Het is bijzonder jammer dat ruilpartners - zowel in het buitenland als in Nederland - het steeds meer laten afweten. De voornaamste redenen zijn de hoge verzendkosten, het alleen nog digitaal publiceren, maar vooral het domweg bezuinigen. Zo heeft nu het Genootschap Amstelodamum, waarvan het Zeeuws Genootschap het kwartaal tijdschrift Amstelodamum en het Jaarboek ont ving, laten weten dat door "de noodzaak van een kostendekkende exploitatie" de samenwerking met ruilpartners wordt stopgezet. Dat de publica ties van het Zeeuws Genootschap niet op kwali teit worden verbannen is een troost, al is 't een schrale. In het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2016, 2) schrijft G. Sponselee een stukje over zoethout en kalis. Zoethout werd gebruikt als middel tegen keelpijn, maagzweren, bronchitis en hooikoorts. Als zoethoutwortels gemalen, ingekookt met water en geperst werden, kon het als snoep verkocht worden onder de naam kalis. M.A. Buise vertelt over het gebruik van vuurbakens, hoe ze werden opgebouwd en gebruikt en wat er nog van over is. Een bekende schoolmeester in Zaamslag was Cornelis Huijssen (1774-1844). R.J.H. Lensen ziet hem als de grondlegger van de Zaamslagse geschiedvorsing en behandelt zijn persoonlijk leven, zijn werk als schoolmeester en zijn kerke lijke functies. Naast zijn werk heeft Huijssen een enorme collectie documenten verzameld over Zaamslag en omgeving, een kaart gemaakt van Zaamslag en een lijst opgesteld van de predikan ten van de hervormde kerk. Zijn eerste echte geschiedkundige publicatie gaat over het kasteel van Zaamslag. Saillant, het kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2016, 2), geeft in dit num mer de correspondentenrapportage 2015 over alle provincies, bewerkt door A. Littel. In Zeeland zal de Linie van communicatie (gemeente Hulst) weer toonbaar gemaakt worden voor publiek. Schuil kelders die tijdens de Koude Oorlog waren ge bouwd in het sluizencomplex bij de ingang van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, moeten ver dwijnen wegens uitbreiding. De Heemkundige Vereniging Terneuzen heeft alles geïnventari seerd en in kaart gebracht. In Sluis ging de aan dacht uit naar de omwalling langs de voormalige haven; voor de buitenwallen wordt een beleids visie ontwikkeld. De Stichting Menno van Coe hoorn is ook ingeschakeld bij de plannen om ves tingstad Veere op te knappen, waar ongerustheid bestaat over de herbouw van de in 1820 gesloopte Montfoortse Toren en over de herinrichting van het Oranjeplein. In Vlissingen dreigde de Oost- beer, een napoleontisch vestingwerk uit 1810, te verdwijnen als gevolg van de uitvoering van de Deltawerken. Na protesten, onder andere van de Stichting Menno van Coehoorn, is geld beschik baar gekomen voor restauratie. Heemschut, het tijdschrift van de particuliere belangenvereniging voor bescherming en instandhouding van cultureel erfgoed (2016, 2), vroeg toerisme-expert S. Hodes zijn mening over de gevolgen van de toenemende stroom toeristen voor het karakter van de historische binnenstad van Amsterdam. Het is volgens Hodes zaak de monocultuur van toerisme geen kans te geven. Vermenging van functies lijkt hem urgent: hotels en short-stay accommodaties moeten gelimiteerd worden, en de woonwerkfunctie dient gehand haafd te blijven. Daarnaast dient er een branche- ringsregime te worden ingesteld dat voorkomt dat souvenirwinkeltjes als paddenstoelen uit de grond blijven schieten. Voor de vermenging van functies zijn strenge regels nodig, en een stadsbe stuur met lef! Het monumentale chalet Stollenburg uit 1873, in Berg en Dal bij Nijmegen, is in 2012 groten deels afgebrand. De eigenaar wilde het pand laten slopen, maar door bemiddeling van onder andere Heemschut Gelderland en de Stichting tot behoud van Monument en Landschap, is er een nieuw restauratieplan ontwikkeld. In 2014 werd de res tauratie uitgevoerd en nu staat het pand weer in volle glorie te pronken. aanwinsten 131

Zeeland | 2016 | | pagina 43