Monumentenzorg 's-Hertogenbosch bestaat 65 jaar. Van de vele projecten waaraan aandacht is besteed in die jaren worden in een artikel door T. Graus voorbeelden behandeld: de sloop van het kruithuis uit de zeventiende eeuw werd verhin derd, en een plan voor de uitbreiding van de foyer en entree van het theater aan de Parade moest nog eens onder de loep genomen worden door de gemeenteraad. Een plan van een project ontwikkelaar om een oude dansschool tot wonin gen te verbouwen en nieuwbouw te plegen in een tuin aan de Van der Does de Willeboissingel kon niet geheel worden tegengehouden. Het bouwplan aan de Willeboissingel werd echter na veel pro testen van Heemschut en andere organisaties weggestemd door de gemeenteraad. De Verslagen Mededelingen van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde te Gent (2015, aflevering 1-2) zijn gewijd aan het nagelaten wetenschappelijk werk van Piet Paar- dekooper, die tot het eind van zijn leven actief is gebleven in het taalkundig onderzoek. Hij heeft de aanzet gegeven tot een synchrone grammatica van het hedendaagse Nederlands (het 'ABN'), maar was ook zeer betrokken bij de historische dimensie van de taal en bij de dialectologie. In dit nummer verzorgen G. De Schutter en M. Roose twee nagelaten teksten van Paardekooper, 'Meer voudige uitdrukking (stapeling) van negatie, vooral in het Nederlands' en 'Negatieve woorden en hun positieve tegenhangers, vooral in dan/als/ of-groepen'. Voor het eerste artikel onderzocht Paardekooper in onze dialecten en in het Fries welke niet-woordkoppels bewaard bleven. Zo geeft Ghijsen (Woordenboek der Zeeuwse Dialec ten) voor Zeeland: "d'r is niks nie fan an" en "stae nie so te schrêêwen, nie". Paardekooper bepreekt veel voorbeelden en ontwikkelingen uit plaatse lijke dialecten en van oude schrijvers in Vlaande ren en Nederland. Het mededelingenblad van de Oudheidkundige kring van het Land van Dendermonde, de Cro- nijcke (2016, 3) is gevuld met korte artikeltjes. G. Hollaert laat weten dat in het begin van de Tweede Wereldoorlog door het Belgische leger alle bruggen rond Dendermonde werden opgeblazen, waarna de Duitsers al in juni 1940 een houten noodbrug over het Sas bouwden. Tot nu toe werd aangenomen dat Lenaert Vande Walle de eerste drukker van Dendermonde is geweest; hij bezat een drukkerij tussen 1707 en 1711. Nu pas is ontdekt dat er al in 1550 een drukker werkzaam was: Cornelis Coenen. Verder stukjes over Mireille de Man, de Miss België uit 1966, de historische banden tussen Vlaanderen en Schotland en 'veteraanbomen' in het Dender- mondse. Annalen des Historischen Vereins für den Nieder- rhein (jaarboek 2015) biedt een artikel van C. Kauertz, 'Von Kirchheim nach Amerika. Inhalt und Entstehungskontext des Flamersheimer Hexenprotokolls'. De streek rechts en links van de Rijn tussen Aken en Trier geldt sinds de negen tiende eeuw als een van de kerngebieden van de Europese heksenvervolgingen, waaraan tussen de vijftiende en de achttiende eeuw ongeveer 60 duizend mensen - vrouwen, mannen en kinderen - ten offer vielen. Dit artikel reconstrueert de geschiedenis van de heksenprotocollen van Fla- mersheim, waar in 1629/'30 minstens vijf vrou wen voor hekserij werden berecht. Door gebrek aan overgeleverde bronnen was weinig concreets bekend over de heksenprocessen in deze streek. In het midden van de negentiende eeuw ontdekte pastoor Everhard Decker echter dat een cathe- chismusleerling als kaftpapier een belangrijk processtuk had gebruikt en dankzij de pastoor konden meer nog bestaande stukken opgespoord worden. Uiteindelijk kwamen de Flamersheimer Hexenprotocollen terecht bij de Cornell Univer sity in de USA, die wereldwijd de belangrijkste verzameling traktaten en manuscripten over de Europese en Amerikaanse heksenvervolgingen heeft opgebouwd. In dit stuk worden de processen uit 1629/'30 in Flamersheim behandeld en verge leken met die in Keulen, die eerstgenoemde zeker hebben beïnvloed. Snelle processen bleken 132 Aanwinsten

Zeeland | 2016 | | pagina 44