Boekbesprekingen Martin van den Broeke, 'Het pryeel van Zeeland'. Buitenplaatsen op Walcheren 1600-1820. Uitgeve rij Verloren, Hilversum 2016, ISBN 978-90-8704 592-0, gebonden, 518 pagina's. Prijs 49,- Af en toe overkomt het je: je leest een boek dat ervoor zorgt dat alles wat je over een onderwerp meende te weten in een nieuw en tegelijk heel logisch verband komt te staan, dat veel vragen die je had, plotseling van een plausibel antwoord voorziet en waaruit je ook nog heel veel nieuws opsteekt... Zo'n boek is 'Het pryeel van Zeeland', het proefschrift waarop Martin van den Broeke onlangs promoveerde en waarvan uitgeverij Ver loren meteen een kloeke handelseditie heeft doen verschijnen. In dit boek wordt de 'buitenplaats cultuur' op het eiland Walcheren in de periode van 1600 tot 1820 uitgebreid beschreven. Dit gebeurt op een zeer gestructureerde wijze, in een vernieuwend analysemodel en met een haast overstelpende hoeveelheid historisch bewijsmate riaal betreffende de talrijke buitenverblijven die Walcheren ooit rijk was en die vanaf de laatste decennia van de achttiende eeuw in hoog tempo weer verdwenen. Slechts een handvol buitenplaatsen is heden nog duidelijk zichtbaar als element in het land schap aanwezig en van een aantal andere zijn voor een opmerkzaam beschouwer nog de sporen terug te vinden. Maar verreweg de meeste zijn nu ter plaatse totaal spoorloos. Mede daarom is het een enorme prestatie van Van den Broeke dat hij, met behulp van gedurende twee decennia onver moeibaar speuren in archieven, literatuur en andere bronnen vergaard feitenmateriaal, veel buitenverblijven in zijn boek weer tot leven weet te wekken. Het geheel mag daarmee voor de geschiedschrijving van Walcheren een schatka mer genoemd worden en tegelijk door zijn ver nieuwende aanpak voor de studie van de buiten plaatscultuur in andere gebieden een voorbeeld. Van den Broeke presenteert, het is al gezegd, zijn bevindingen en conclusies op uiterst gestruc tureerde wijze. Hij verdeelt het besproken tijdperk in vier perioden, met elk een duidelijke titel: Ont staan (1600-1670), Expansie (1670-1720), Ver fraaiing (1720-1770) en Neergang (1770-1820). Omdat hij de buitenplaatscultuur beschouwt als een onderdeel van het proces van verstedelijking, is zijn keuze voor Walcheren een logische: hier lagen de belangrijkste steden van Zeeland op relatief korte afstand van elkaar en hier ontwik kelden zich daardoor ook de meeste buitenverblij ven (midden achttiende eeuw telde het eiland er meer dan honderddertig!). Bovendien meldt hij als onderzoeker hier ook voldoende bronnen voor het gehele tijdperk tot zijn beschikking te hebben. Dit laatste is meteen al een opsteker voor een in de Zeeuwse historie geïnteresseerd lezer, gewend als die is te denken dat archiefonderzoek op het eiland vooral door de oorlogsverwoestin gen in Vlissingen in 1809 en in Middelburg in 1940 altijd ernstig bemoeilijkt wordt. Bij lezing blijkt er nog veel in de archieven te halen; belangrijk zijn in dit verband onder meer de diverse belastingarchivalia (zoals de vaak ver melde 'overlopers' ten behoeve van de polderbe lasting) en de talrijke bewaard gebleven boedel beschrijvingen. Door de vele, soms op zichzelf kleine aanwijzingen in de schriftelijke bronnen te combineren met de details op de oude landkaar ten, met het bewaard gebleven beeldmateriaal (onder meer in het prentwerk Speculum Zelandiae en in de Nieuwe Cronyk van Zeeland) en met allerlei observaties van eerdere auteurs, slaagt Van den Broeke er steeds weer in verschijnselen goed te beschrijven en vervolgens te duiden. De literatuurlijst achter in het boek is lang en telt naar schatting zeker 400 titels. Hiervan zijn er overigens niet minder dan 16 van zijn eigen hand, waaruit blijkt dat hij gedurende zijn speur tocht vóór dit 'magnum opus' ook al deelstudies het licht deed zien. Elk van de vier genoemde perioden krijgt in het boek een hoofdstuk, en steeds wordt daarin het eiland in drie zones verdeeld die achtereen volgens worden behandeld; allereerst de zone langs de buitensingels van de steden, daarna de 'stadsrandzone', die tot enkele kilometers buiten 134 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2016 | | pagina 46