zonder zijn medeweten te verkopen, laat staan tegen een lagere prijs. De Pottere en Van Meerum brachten hier tegenin dat ook hun prijs niet zo slecht was, maar daar wilde De Hooghe niet van horen. Toen het moment kwam dat de pastel van uit de kelders in drie schepen werd geladen om naar Londen te worden getransporteerd, stak De Hooghe hier een stokje voor. Hij meende dat hij hiervoor geen toestemming had gegeven omdat hij de hoge prijs nog niet in ontvangst had geno men, maar agent Alyn verklaarde dat hij netjes had betaald aan "de gemachtigden" van De Hooghe en daarom de schepen mocht laten uitva ren. De Hooghe stapte daarop naar de magistraat van Veere en liet de drie schippers Matthijs Pie- terss., Gerrit Yemantss. en Jan Bruyn "wegens diefstal" gevangen nemen.28 Maar daarmee was de zaak nog lang niet opgelost. De drie schippers konden vanuit de gevangenis niets verdienen en begonnen te klagen dat zij nergens schuld aan hadden. Ze vroegen om hun vrijlating. De zaak kwam voor de Veerse rechtbank, die op 9 decem ber 1575 besliste dat de drie schippers vrijgelaten moesten worden en mochten uitvaren.29 Dit onge twijfeld tot grote ergernis van De Hooghe die in het uitvaren "pure diefstal" zag. Daarna bogen enkele scheidsrechters zich over het vraagstuk en kwamen tot de conclusie dat ook de lage prijs die te Veere was bedongen heel redelijk was. Maar ook dit antwoord kon De Hooghe niet tevreden stellen. Hij vond nog steeds dat alleen de afspraak die hij in Londen over de prijs had gemaakt de enige juiste was en dat hij helemaal niets had te maken met de afspraken van De Pottere en Van Meerum. Hij zocht het dus hogerop en wel naar het Hof van Holland en Zeeland dat in die dagen in Delft was gevestigd. Ook daar kreeg De Hooghe echter ongelijk. Ook dit hof vond dat de prijs die te Veere was afgesproken niet slecht was en het hof boog zich niet over de halfzachte afspraken die tussen De Hooghe, De Pottere en Van Meerum waren gemaakt. Deze mondelinge afspraken had den misschien wel gewerkt in de tijd van de kapers, maar in de nieuwe tijd moesten de con- De inhuldiging van prins Maurits als markies van Veere in 1588. Uit: Te Water, ZA, ZG, ZI, III-85. 12 Handelin Veer

Zeeland | 2017 | | pagina 14