Eindredacteur gezocht 12. Voor een voorbeeld uit Zuid-Holland, over Benthuizen in het tweede kwart van de 19de eeuw, vgl. J.H. Landwehr, L. G. C. Ledeboer in zijn leven en arbeid geschetst, Leiden 1900, p. 54. 13. Ongeveer een vijfde van de hervormden te Waterland kerkje stemde op de SGP-lijst, maar het is niet duidelijk of zij De Nood steunden als inwoner van Klein-Brabant of omdat zij afkomstig waren uit delen van Zeeland waar men gewend was confessioneel te stemmen. Te Waterlandkerkje ontbrak zowel een CHU- als een ARP- lijst. Waterlandkerkje had inwoners die van de Zeeuwse eilanden kwamen. 14. Goud was boerenzoon, maar niet te Schore opgegroeid. Zijn vader was boer te Waarde. Mogelijk was er dus sprake van 'export' van het idee van vrije lijsten van Waarde, waar deze niet ongebruikelijk waren, naar Kapelle. 15. J. Zwemer, 'De totstandkoming in 1941 van de eerste voor heel Zeeland geldende cao in de landbouw', in: Zee land, 2015, nr. 1, pp. 17-25. 16. J. Zwemer, 'Confessioneel en niet-confessioneel 'rechts' in Waarde. De avonturen van de stembus in een bij zonder Zuid-Bevelands dorp', in: Zeeuws Tijdschrift 41 (1991) nr. 2, pp. 45-52. 17. Mededeling A.Th. Boone te Leiden. Er waren in elk geval ook mede-landbouwers die het gezamenlijk bieden van het groepje niet konden waarderen. 18. Mededeling C.I. Melis te Oostkapelle. 19. Verslagen betreffende den oeconomischen toestand der landarbeiders in Nederland. Deel II. Utrecht-Limburg, 's-Gravenhage 1908, pp. 256, 257; In Midden-Zeeland verhuurden losse arbeiders zich steevast individueel aan landbouwers, zodat daaraan geen informeel leiderschap ontleend kon worden. 20. Anders dan voor Knottnerus die zijn grootvader bewust meemaakte, was de oudste generatie die ik bewust kon waarnemen die van mijn vader en ooms/tantes, geboren in het eerste kwart van de 20ste eeuw. 21. Mededelingen M. Menheere-Bolier en gebrs. Butijn. De anekdotes bevestigen mijn indruk dat verhalen over 'Walcherse zuinigheid' voor zover zij terecht worden verteld - een misschien wel aanzienlijk deel is fictie - hoofdzakelijk betrekking hebben op de stand van kleine boeren. 22. Ook een kleine boer die in dezelfde tijd kandidaat was op een Boerenpartij-lijst, F. Dekker, woonde in dezelfde driehoek en was daar ook opgegroeid. Bert Gerestein, die ruim twaalf jaar deel uitmaakt van de redactie van dit tijdschrift, zal in de loop van dit jaar zijn eindredacteurschap beëindigen. Zijn werk is tweeledig: enerzijds is hij tekstredacteur, anderzijds opmaakredacteur. Hij bewerkt binnengekomen kopij tot goed leesbare en foutloze artikelen en verzorgt daarnaast de vormgeving van dit blad. Wij zoeken een opvolger voor Bert. Eventueel kan de functie gesplitst worden. Vier keer per jaar is er een redactievergadering. Het meeste overleg tussen de redactieleden vindt via e-mail plaats. Heeft u belangstelling voor deze functie, of wilt u de aandacht vestigen op een mogelijke kandidaat, dan kunt u contact opnemen met de hoofdredacteur: gerard@heerebout.nl. Plattelandscultuur

Zeeland | 2017 | | pagina 25