i Zeeland 26.1 *Ff r:±r Vlïsainéen j- .r r-f- iLAlft '■^IranJ rrijif kleri:1 'jjiidhus;'. Gezicht op het Badstrand aan de Boulevard Evertsen te Vlissingen. Prentbriefkaart, ZA, ZG, ZI, P4492. temin wat desolaat op het strand. Het strandsei- zoen is op het moment van schilderen nog niet in alle hevigheid begonnen. Wat de gebouwen betreft, is het gebouw links het prominentst. De aquarel krijgt dan ook de naam 'Gezicht op het eerste badhuis te Vlissin gen'. Niet onbelangrijk. Terwijl Scheveningen en Domburg al over de eerste uitbreidingen als bad plaats nadenken, komt het badleven in Vlissingen nog maar aarzelend op gang. Het eerste badhuis van Vlissingen wordt in 1872 geopend.2 We lezen in de Vlissingsche Cou rant van 5 mei 1872 dat de heren Maters en Scheijbeler zich verantwoordelijk stellen voor de bouw en exploitatie ervan. De badkoetsjes om te baden die daarbij horen zullen zoveel mogelijk ingericht worden naar Schevenings model. De eerste jaren is het badhuis en het uitbaten van het strand een particulier initiatief. In 1875 vormen drie Antwerpse heren aangevuld met de heer Maters een nieuwe maatschappij. Er zijn ups en downs voor de ondernemers. Later, in 1883, neemt de gemeente Vlissingen het badhuis en het strand over. Burgemeester Arie Smit en waarne mend secretaris Francois Nicolaas van der Bilt kopen niet alleen het gebouw, maar ook de vier badkoetsen, het schuurtje tot berging van het materieel en de stalling van het paard. Dit alles voor 8.500 gulden. De gemeente zorgt er vervol gens voor dat de Badhuisstraat wordt aangelegd, zodat er een goede verbinding komt tussen Vlis- singen-Bad, ongeveer waar nu de Leeuwentrap is, en de stad Vlissingen, de huidige binnenstad.3 Het gaat goed met het badleven, al melden de kranten in juli 1877 in een overzicht van de drie Zeeuwse badplaatsen Domburg, Westkapelle en Vlissingen, dat de badplaats Vlissingen "zeker nog meer gezocht zou zijn, indien men er minder last had van de kwallen".4 Aan de boulevard wor den later meer voorziening gebouwd, zoals een grand hotel. Op de aquarel van Hollestelle kunnen we nog 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2017 | | pagina 31