schilder-entomoloog Maria Sibylla Merian. Maar dat wist Boie niet. Kees Zwakhals Medewerker Kenniscentrum Ongewervelden (EIS), Naturalis, Leiden Henk Saeijs, Stormloper in een delta. Opgetekend door Leo Santbergen. Uitg. Eburon, Delft 2015. 384 pp., twee katerns illustraties. ISBN 978-94 630-1010-8. Prijs 24,99 Bibliothecarissen en titelbeschrijvers zullen enige moeite hebben met het classificeren van dit boek. Wie is de schrijver en wat is precies de titel? Het probleem wordt nog gecompliceerder door de ver melding in het colofon dat het auteursrecht berust bij Leo Santbergen en Henk Saeijs, in deze volgorde. Voor wie het boek openslaat wordt de situatie al spoedig duidelijk. Het is geheel in de ik-vorm geschreven. Henk Saeijs is dus aan het woord. Het is een autobiografie. Het co-auteurschap van Santbergen wordt verklaard door het feit dat Saeijs vanwege zijn delicate gezondheid (Parkin son) fysiek niet meer in staat was om het verhaal zelf op te schrijven. Maar het is zijn verhaal en zijn boek. Wie in Zeeland heeft Henk Saeijs niet gekend? Een spraakmakende en spraakzame persoon, die tal van discussies in het Deltagebied op gang heeft gebracht en in deze discussies zelf een sub stantieel aandeel had. Hij was de eerste bioloog die in dienst van Rijkswaterstaat trad en een top positie veroverde in dit bolwerk van civiel inge nieurs. Daarmee heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de vormgeving van de Delta, van com partimentering tot ontpoldering. De eerste 35 levensjaren van Henk Saeijs zou den niet doen vermoeden dat het zover zou komen. Henk werd in 1935 in Nederlands-Indië geboren, op het eiland Borneo. Met zijn moeder, twee zusjes en een broertje overleefde hij ternau wernood het Jappenkamp. De repatriëring naar Nederland was van korte duur, want het gezin vertrok in 1947 weer naar Nieuw-Guinea. Een tweede Hollandse periode volgde, waarin Saeijs tropische landbouwkunde studeerde in Deventer. Vervolgens trok hij voor een derde termijn naar Indonesië, nu als rubberplanter op Sumatra. In 1958 kwam aan dit tropisch bestaan een einde door de confiscatie van de plantage door de Indo nesische regering. Na een studie biologie werd hij leraar in Nederland. Pas in 1971, hij was toen 35 jaar, kwam hij in dienst van Rijkswaterstaat, bij de pas opgerichte afdeling voor milieuonderzoek van de Deltadienst. Tot bladzijde 77 reikt dit verhaal over de lange aanloopperiode van Henk Saeijs. Het leest soms als een spannend jongensboek. Daarna volgt een kort intermezzo, waarin een beknopt verslag wordt gegeven van het persoonlijke en gezinsleven van de auteur, tot op de huidige dag. B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2017 | | pagina 36