naar het museum over te brengen, iets wat met veel moeite gepaard is gegaan."3 Deze conciërge was Nico Schoolmeester. Hij beperkte zich op het strand niet alleen tot het uit spitten van de kistresten, maar maakte in 1921 ook een houtskooltekening met de positie van de De Middelburgsche Courant van 7 april 1921 berichtte onder de kop "Een oude begraafplaats aan de N.kust van Walcheren": "In de gisteravond gehouden vergadering van het Genootschap was o.a. aanwezig een oude eikenhouten plank, ver moedelijk de bodemplank van een eeuwen-oude Situatieschets van het veld op het strand achter Berkenbosch door N. Schoolmeester. ZA, ZG, 26-171, p. 67. graven. Deze tekening dook onlangs op achter in het inventarisboek van M. de Man en P.J. van der Feen. Schoolmeester schetste de begrenzing van de twee laatste paalhoofden, van het duin en de zee, de hoog- en laagwaterlijn. Daarbinnen onderscheidde hij door het aanbrengen van zwart-witgradaties het zandstrand en de laagtes waarin het water op de onderliggende kleigrond bleef staan. In een van die laagtes vond hij de resten van de grafkisten. Ook bijzonder is zijn markering van een sloot die het grafveld scheidde van een stuk akkerland met ploegsporen: "beploegd bouwland, 10 a 12 vorens goed waar neembaar". Op de lijst met aanwinsten in Archief van dat jaar staat de plank vermeld als: "1. Eikenhouten bodemplank van een doodskist, gevonden en uit gegraven door den concierge N. Schoolmeester, einde Maart 1921, op het strand achter Berken- bosch."4 lijkkist, benevens eenige brokstukken van een menschelijk geraamte. Die stukken zijn afkomstig van de ontdekking van de concierge van het Genootschap den heer N. Schoolmeester die reeds jarenlang die kust in onderzoek houdt en reeds meermalen daar overblijfselen ontdekte. In de vorige maand bevond hij nabij het strand vóór de duinenrij, ter hoogte van Berkenbosch, dat door het wegslaan van een stuk derrie, een oude begraafplaats aan het daglicht was gekomen, die althans bij eb droogvalt. Hij kon de aanwezigheid van een aantal doodskisten vaststellen. Een voor lopig onderzoek doet vermoeden dat men hier te doen heeft met een bergraafplaats uit de zesde eeuw, wellicht nog ouder. Vanwege de Prov. Archeologische commissie is de ontdekking in onderzoek genomen; en een meedeeling naar Dr. Holwerda, den ervaren kenner van Nederland's oudste geschiedenis, heeft tot gevolg gehad dat een assistent van hem is overgekomen, om stel- 2 Grafkisten op het stran

Zeeland | 2017 | | pagina 4