Zeeland 26.1 Handel in Veere omstreeks 1575 Jaap Gestman Geradts Het gewest Zeeland vormde samen met het gewest Holland al vroeg de spil van de Opstand tegen Spanje (1568-1648). Zeeland was erg belangrijk mede omdat het dankzij de Schelde de toegangs poort tot Antwerpen vormde. Deze belangrijke stad was niet los te zien van het Zeeuwse gewest. De grondstoffen die in Antwerpen tot producten wer den verwerkt, werden via Zeeland aangevoerd. Maar die handelswaar werd ook weer uitgevoerd en passeerde dan nogmaals de Zeeuwse havens. De wol uit Engeland en Schotland werd bijvoorbeeld in Antwerpen tot laken verwerkt en daarna weer geëxporteerd. Maar veelal werd het laken ook in Antwerpen geverfd. Daarvoor moesten dan ook verfstoffen worden geïmporteerd.1 Behalve koop mansstad was Antwerpen ook het centrum van het intellectuele leven. De drukkerij van Plantijn was de belangrijkste van heel Europa. En Antwerpen was beroemd vanwege de fabricage van zeekaarten door bekende kaartmakers als Mercator en Hon- dius. De lijst van artikelen is te lang om op te noe men, maar één weinig genoemd product is het waard om apart te worden vermeld. Rondom de eerste jaren van de Opstand was toiletzeep een tamelijk schaars en onbekend artikel. Dat kwam voornamelijk omdat het productieproces geheim werd gehouden in steden als Marseille, Venetië en in Castilië.2 Maar de Zeeuwse schippers die de zeep daar ophaalden en elders verkochten, raakten toch ook bekend met de productiegeheimen en zo kon zeep na verloop van tijd ook in onze regio worden gefabriceerd. Ofschoon Antwerpen relaties had met alle delen van de wereld, was de handel op Engeland het belangrijkst. Er zijn dikke boeken gepubliceerd over de handel tussen Engeland en ook Schotland via Zeeland naar Antwerpen. Vaak hangen deze studies samen met de keuze die Vlissingen in april 1572 maakte voor de prins van Oranje. Daardoor kon de Westerschelde worden afgesloten voor schepen die het meer gezagsgetrouwe Antwerpen wilden bereiken. Er is dus veel studie verricht naar de vraag in hoeverre het prinsgezinde Vlis- singen de stad Antwerpen heeft geruïneerd.3 Maar daarnaast is er een andere vraag interes sant, namelijk hoe de handel via de Oosterschelde verliep. Hierbij speelde de stad Veere aan de Oosterschelde een rol die vergelijkbaar was met die van Vlissingen aan de Westerschelde. Ook vanuit Veere konden schepen op weg naar Ant werpen worden buitgemaakt. En tevens is inte ressant om na te gaan in hoeverre Zeeland haar eigen boontjes kon doppen, zelf artikelen kon produceren en in het buitenland kon verkopen zonder enige hulp van het steeds meer in nood gerakende Antwerpen. Bij dit alles is het belang rijk te weten dat aan het begin van onze Opstand in Engeland de protestantse koningin Elisabeth I op de troon zat, die er juist rond deze tijd veel moeite voor deed om handwerkslieden uit de Lage Landen haar land binnen te krijgen om daar nieuwe productiewijzen te introduceren.4 Dat was niet zo moeilijk. Aan het begin van de Opstand verlieten veel protestantse handwerkslieden de Lage Landen om vervolging te ontlopen. Tussen deze geloofsvluchtelingen bevonden zich ook vele personen die een relatie met Veere, Vlissingen of Zierikzee hadden. Tussen 1566 en 1576 was de situatie in Zeeland dus allesbehalve stabiel te noemen, met grote groepen die op de vlucht waren. Vlucht Den Briel was op 1 april 1572 door prinsgezinden ingenomen en Vlissingen en Veere volgden enkele dagen erna. Maar het had al langer gerom meld. Omstreeks augustus 1566 had de onvrede in het land tot de Beeldenstorm geleid waarbij vele kerken en kerkelijke instellingen, zoals abdijen en kloosters, het moesten ontgelden. Ze werden vernield en geplunderd. Margaretha van Parma, de landvoogdes in naam van haar half broer, de Spaanse koning Filips II, had na de Beeldenstorm de rust enigszins weten te herstel len. Maar de koning had desondanks de hertog van Alva met zijn troepen naar de Lage Landen gestuurd. De hertog arriveerde in 1567 in Brussel. Niet lang na zijn komst werd de zogenoemde Raad Handel in Veere 7

Zeeland | 2017 | | pagina 9