Middelburg". In vier van de windstreken staan Justitia (recht), Charitas (liefde), Spes (hoop, afgebeeld met een anker) en Fides (geloof, afge beeld met een kruis). In de andere windstreken verbeelden blazende gezichten het waaien van de wind. De doorsnede van de roos is 13,8 cm. Kompasroos van Adriaan de Wind met een grafische roos in het centrum en het opschrift "Adriaan de Wind tot Middel burg". ZA, ZG, ZI, III-1046-5-2. Bloemfiguur - kompasmaker Adriaan de Wind. Kompasroos met een grafische bloemfi guur in het centrum en het opschrift "Adriaan de Wind tot Middelburg". Met een doorsnede van 11,3 cm is dit de kleinste van de tien kompasro zen in het bezit van het Genootschap. Kompasroos - kompasmaker Henricus Kake laar. In het planetarium van Johan Adriaan van de Perre is een kompas opgenomen van Henricus Kakelaar. Op de voor de toeschouwer zichtbare kompasroos is te lezen: "By Henrikus Kakelaar tot Middelburg". De centrale voorstelling is een kom pasroos. De namen van de windstreken zijn gedrukt in hoogdruk. De doorsnede van de roos is 15 cm. De bedrijven Ten aanzien van het beroep van kompasmaker kan worden vastgesteld dat het in Middelburg altijd werd uitgeoefend in combinatie met andere beroepen. Aanvankelijk met dat van zeilmaker, vlaggenmaker en/of ijzerkramer en vanaf de jaren veertig van de achttiende eeuw, wanneer de koperen kompashuizen hun intrede doen, dat van smid. Alle in dit onderzoek gevonden kompasma kers woonden en werkten in de directe nabijheid van de haven: aan de Koren- en Kinderdijk, de Rouaansekaai, de Dwarskaai en de Rotterdamse- of Damkaai. Zowel gegevens over de waarde van hun panden als na hun overlijden de begraaf plaats in de kerk maken duidelijk dat deze kompasmakers/-leveranciers behoorden tot de meer bemiddelde inwoners van Middelburg. De Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) was een in 1720 opgerichte onderneming die zich zou specialiseren in de trans-Atlantische slavenhandel. In het archief van de MCC zijn gedetailleerde gegevens over de equipage van de schepen bewaard gebleven. Onderzoek naar leve ranciers van kompassen in deze equipagerekenin gen levert een beeld op van hun werkzaamheden. Voor dit artikel werden alle bewaard gebleven equipagerekeningen van de reizen tussen 1720 en 1802 onderzocht. Het betrof reizen naar de kust van West-Afrika en het Caraïbisch gebied, zowel driehoeksreizen als retourreizen, en verder reizen naar havens aan de Middellandse Zee, havens in Portugal en Frankrijk aan de Atlantische Oceaan, en reizen naar havens aan de Baltische Zee. Van 257 equipages is bewaard gebleven wie de kom passen leverde en waaruit de werkzaamheden bestonden.6 Naast het archief van de MCC is voor dit onderzoek gebruik gemaakt van andere bronnen en literatuur. Van vrijwel alle hierna genoemde Middelburgse kompasmakers zijn gegevens terug gevonden, met uitzondering van Joos Anthonis- sen. Gezien de voorstelling van zijn kompasroos lijkt het erop dat hij in de (vroege) zeventiende eeuw in Middelburg leefde en werkte. Adriaan Bartels, kompas- en vlaggenmaker, kompasleverancier MCC in 1720-1734. Vanaf de oprichting van de MCC in 1720 tot en met 1734 was Adriaan Bartels de belangrijkste leverancier van kompassen aan het bedrijf. De laatste reke ningen van Adriaan Bartels dateren van enkele maanden voor zijn overlijden in december 1734. Over het leven van Adriaan Bartels zijn helaas weinig gegevens bewaard gebleven.7 Hij en zijn vrouw woonden aan de "Moijendick aan de Spijkerbrug" (vermoedelijk de Kinderdijk), alwaar

Zeeland | 2017 | | pagina 11