*'21 Rugge-Jiedcn Haven meefters cnde Loflieden ],m pafkreuhet -j-r- i' Sthrp Schipper örww]^ hy [ut Stads Laftrgdd hoeft inkomende groot V& Laft voor't jaar i/ï£ M voor het Zet' en 0- voor i- Maand 1 voor t 4 StLckcn A&nm in 'e jaar per Lait is f\ Itayv, per Lail a 6 ftuyv, yder is - hij overleed. Hij was niet onbemiddeld en werd begraven in de Oostkerk.8 Behalve kompassen leverde Adriaan Bartels vlaggen aan de MCC. De levering van kompassen en vlaggen combineerde hij in één rekening, zoals bijvoorbeeld in de rekening voor de tweede reparaties daarvan voor de MCC. Hij was wel de belangrijkste leverancier van kompassen aan de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC), kamer Zeeland.10 Hij combineerde de werkzaamheden voor de MCC en VOC met de functie van haven meester van Middelburg. De MCC droeg aan hem a o oti Kwitantie van het voldoen van het havengeld voor het fregatschip De Spaanse Coopman, ondertekend door Cornelis Tessing. ZA, Archief MCC, inv.nr. 1064.1, scan 35. reis van MCC-hoekerschip Anna Catharina, d.d. 17 september 1721. Bij de bestelling hoorden extra kompasrozen en glazen om het kompas af te dekken. De fijne dweilen waren waarschijnlijk doeken om de kompassen mee af te nemen.9 Ook leverde Bartels de zandlopers voor aan boord - een van vier uur en twee van dertig minuten. De geleverde vlaggen waren een 'prinsenvlag' in de kleuren van de prins van Oranje (oranje, wit en blauw in horizontale banen) en een vleugel of vaan met het wapen van Middelburg: een gele burcht op een rode ondergrond. Hierbij hoorde ook een "vaanhecken" - vermoedelijk de beugel om de vleugel of vaan aan te bevestigen. De ver gulde knop diende wellicht tot bekroning van de vaan of een vlaggenstok. Cornelis Tessing, zeil- en kompasmaker en havenmeester, kompasleverancier MCC in 1720 1728. Slechts vijf maal leverde Cornelis Tessing in de periode 1720-1728 kompassen aan de MCC. Veel vaker leverde hij de zeilen of verzorgde hij van 1722 tot aan zijn overlijden omstreeks 1728 voor vrijwel alle scheepsreizen haven- en lastgeld af. Cornelis Tessing was ouderling van de Neder- duits-gereformeerde, later Hervormde kerk in Middelburg. Over zijn familie en de locatie van zijn winkel/huis is helaas niets bekend. Tessing leverde bijvoorbeeld de kompassen voor een nieuw fregat van de MCC, met de naam Commercie Compagnie.11 Zijn rekening, van 10 september 1721, vermeldde onder andere een peil kompas en een cardanisch opgehangen kompas met een dubbele roos.12 De losse kompasrozen en glazen die in de rekening van Bartels apart zijn vermeld, maken in die van Tessing deel uit van de "stuurmansdoos". Evenals Bartels leverde Tes sing zandlopers, dweilen en vergulde knoppen of eikels. Aan Cornelis Tessing kunnen in totaal twee kompasrozen uit het bezit van het Genootschap worden toegeschreven. Het ene is het exemplaar 48 Kompasroze

Zeeland | 2017 | | pagina 12