met de zeilmaker met de initialen van Adriaan Kakelaar; onder de initialen AK zijn vaag de ini tialen CT zichtbaar. Na zijn overlijden in 1728 volgde Adriaan Kakelaar hem op als kompasma ker voor de VOC, kamer Zeeland. Mogelijk nam Kakelaar daarbij de winkelvoorraad of een deel ervan over uit de boedel van Cornelis Tessing, waardoor hij in het bezit kan zijn gekomen van de koperplaat met de kompasroos met de zeilma ker. De koperplaat met de gravure van de kom pasroos is dus aangepast voor de nieuwe eige naar. De andere kompasroos bevat de afbeelding van een driemaster, die gebaseerd is op een prent van Salomon Savery, gepubliceerd tussen 1650 en 1675. Deze kompasroos zal dateren van voor 1700. Adriaan Kakelaar/Maria de Jongh, zeil- en kompasmaker, kompasleverancier MCC in 1735 1742/1750. Tot 1735 leverde Adriaan Kakelaar slechts eenmaal kompassen aan de MCC. Hij was allereerst meester-zeilmaker. Voor de VOC con troleerde hij vanaf 1720 de kwaliteit van gele verde zeilen.13 Aan de MCC leverde hij in de peri ode 1721-1737 regelmatig zeilen of verzorgde hij reparaties ervan. Na het overlijden van Cornelis Tessing in 1728 volgde Adriaan Kakelaar hem op als kompasma ker voor de VOC, kamer Zeeland. Na het overlij den van Adriaan Bartels werd Kakelaar vanaf 1735 ook de vaste leverancier van kompassen aan de MCC. Adriaan Kakelaar overleed in januari 1742 en werd begraven in de Oostkerk.14 Zijn weduwe Maria de Jongh zette het bedrijf samen met haar zoon voort. Tot en met 1750 tekende zoon Henri- cus Kakelaar steevast de kwitanties met "per ordre van mijn moeder". Vanaf 1750 zette Henri- cus de zaken voort. De familie Kakelaar woonde en werkte aan de Rotterdamsekaai. In 1745 leverde Maria de Jongh wederom kompassen voor de MCC, nu voor het fregat Jonge Wilhem. De MCC voldeed de rekening op 4 febru ari 1746. Zoon Henricus Kakelaar tekende voor ontvangst. Ook de rekening van de weduwe van Adriaan Kakelaar (zie afbeelding) bevatte onder andere een peilkompas en een hangkompas met een dubbele roos. De rekening maakt niet duide lijk of het aan een balk werd opgehangen - hier kan ook sprake zijn van een cardanisch opgehan gen kompas. De specificatie in de rekening maakt duidelijk dat de stuurmansdoos voorzag in gereedschappen om de kompassen aan te passen of te repareren. Van Adriaan Kakelaar bezit het Genootschap in totaal drie kompasrozen. Het eerste is het exemplaar uit het planetarium met de voorstel ling van Vrouwe Fortuin, te herleiden naar een voorstelling uit 1600. De tweede bevat een voor stelling van Spes als personificatie van hoop. De derde is de hierboven onder Cornelis Tessing genoemde kompasroos met de afbeelding van een zeilmaker en de initialen AK over CT. Jan Thijssen, kompas- en vlaggenmaker, kom pasleverancier MCC in 1738. In de periode 1735 1750 werden de kompassen een enkele maal door vlaggenmaker Jan Thijssen geleverd, om precies te zijn voor drie equipages in 1738. Datzelfde jaar begon hij met de verkoop van vlaggen aan de MCC. Na zijn overlijden in februari 1746 bleef zijn vrouw Hermina Vijff tot ver in de jaren zeventig vlaggen leveren. Het echtpaar woonde en werkte aan de Korendijk.15 John Urings, kompasmaker, kompasleveran cier MCC in 1742-1743. Ook John Urings leverde voor drie equipages kompassen aan de MCC en wel in de jaren 1742-1743. Hij kreeg daarvoor speciale toestemming van wet en raad in Middel burg. Urings was geen lid van het Sint-Lucas- of het Kramersgilde, de twee gilden die het was toe gestaan kompassen te leveren. Hij was smid zoals het besluit van wet en raad van 16 juni 1742 dui delijk maakt: "Johan Urings het maaken van compassen en andere instrumenten gepermit- teert, zonder in eenige, dan alleen in het smeeden gilde vrij te moeten worden."16 Aan de voor waarde zich als vrij meester in het smidsgilde te vestigen, heeft John Urings gezien de leveringen aan de MCC voldaan. John Urings en zijn echtgenote woonden aan de Dwarskaai. Zijn rekeningen vermeldden alleen de levering van steeds twee kompassen in "kope ren dozen". Over zijn werk en leven zijn geen ver dere gegevens bekend. Adriaan de Wind, maljenier en kompasmaker. Een leeftijdgenoot van Henricus Kakelaar was Adriaan de Wind. Hij leverde geen kompassen of zeilen aan de MCC, maar wel ijzerwaren. Hij was maljenier, of ijzerkramer, en had een winkel aan de Dwarskaai in Middelburg. De Wind werd geboren in 1723 in Middelburg in een doopsgezinde familie van geneesheren en Kompasrozen

Zeeland | 2017 | | pagina 13