Zeeland 26.2 't Is vol van schatten hier Goedmoedige idioot of geniale wetenschapper? Hoe een Zeeuwse zeeman zorgde voor kruiken uit Mexico en contacten met Einstein Uit de verzamelingen van het Genootschap Erik van der Doe In de collectie Etnografica van het Zeeuws Genootschap is de hele wereld vertegenwoordigd, sommige landen uitvoeriger dan andere. Uit Mexico zijn slechts drie voorwerpen afkomstig. Er is een wollen kleed dat Meinard Sprenger (1860 1951) eens aan zijn ouders heeft gegeven en er zijn twee verrassend modern aandoende gekleurde aardewerken kruiken. De collectie-Sprenger is ver maard door de vele voorwerpen van Zwartvoetin- dianen, Assiniboin, Cree en andere indianenstam men van de Noord-Amerikaanse Great Plains, waarmee Sprenger op goede voet stond en er gebruiks- en siervoorwerpen van kocht of mee ruilde. Het blauwe met zwart-witte geometrische motieven versierde kleed (G 3721) is pas in 1994 in het bezit van het Genootschap gekomen door een schenking van D. Schorer uit Middelburg. De twee kruiken zijn in 1930 geschonken door iemand die ook connecties had met de befaamde weten schapper Albert Einstein. En met de onlangs gestarte mooie serie 'Genius.' op National Geo graphic-tv is het actueler dan ooit. Azteken in Mexico De fraai gekleurde rood aardewerken kruiken zijn afkomstig uit de havenstad Tampico in de staat Tamaulipas, aan de oostkust van Mexico. Ze lij ken sterk op elkaar en aan de onderzijde is bij allebei de herkomst geschreven en zijn ze geda teerd: 6/3-1929. De ene kruik heeft een smalle hals en een bolle buik en is 28 cm hoog (G 3680; Doorlopende lijst nr. 1420). De andere heeft een uitlopende hals en een buik met wat hoekiger bolling en is 29 cm hoog (G 3681; Doorlopende lijst nr. 1415). De kruiken zijn gemaakt in de traditie van de Azteekse cultuur, die van de elfde tot in de zes tiende eeuw haar hoogtepunt beleefde. De Azte- Mexicaanse aardewerken waterkruik met smalle hals. Zeeuws Museum (ZM), Zeeuws Genootschap (ZG), nr. G 3680. 't Is vol van schatten hier 61

Zeeland | 2017 | | pagina 25