Mexicaanse aardenwerken waterkruik met wijd uitlopende hals. ZM, ZG, nr. G 3681. ken zaten in het noorden van Mexico en kwamen oorspronkelijk uit Noord-Amerika. Hun cultuur vertoont veel gelijkenissen met die van de india nen daar. In 1521 veroverden de Spanjaarden onder leiding van Cortés Mexico en kwam Monte- zuma, de laatste koning der Azteken, om het leven. Als Nieuw-Spanje kwam het Azteekse rijk onder Spaanse heerschappij. De waterkruiken uit Tampico hebben beide hoekige geometrische motieven. Die met de smalle hals is ook versierd met witte en blauwe stippels. De kleuren zijn overwegend blauw, geel en bruin. De kunst van de Azteken was kleurrijk en levendig. Nog altijd is aardewerk uit Mexico zeer kleurig, ook met geometrische motieven. Bij een van de kruiken is helaas een stukje van de hals gebroken en gelijmd. Maar bijna zijn ze helemaal verloren gegaan toen ze in 1982 door het Zeeuws Museum werden afgestoten als zijnde niet-Zeeuws. In 1950 werden de voorwerpen afkomstig uit Azië door het Genootschap in bruikleen gegeven aan het toenmalige Ethnogra- fisch Museum van de KMA in Breda. De voor- Onderzijde van de kruik met wijd uitlopende hals, met vermel ding van herkomst en datering. ZM, ZG, nr. G 3681. werpen uit andere delen van de wereld bleven achter in Middelburg en gingen in 1972 naar het nieuwe Zeeuws Museum. Tot ze in 1982 niet meer pasten in het verzamelbeleid. Ze keerden terug in het Zeeuws Museum in 2005 na omzwervingen in het toenmalige Rijksarchief in Zeeland (waar ze uit nood op zolder werden opgeslagen) en toen dat verhuisde kregen ze tijdelijk onderdak in het oude stadhuis van Brouwershaven. Maarten Nijssen De kruiken zijn in 1930 aan het Zeeuws Genoot schap geschonken door Maarten Nijssen uit Sluis kil. Hij was stuurman op de grote vaart en zal in Tampico aan wal zijn geweest en daar de twee kruiken hebben meegenomen. Vanuit de oude havenstad Tampico werd vroeger zilver naar Spanje verscheept en daarom is het dikwijls over vallen door piraten. In 1684 werd het verwoest. Met de herbouw werd pas weer in 1823 begonnen. De ontdekking van olie in 1901 leidde ertoe dat Tampico in het begin van de twintigste eeuw een 62 't Is vol van schatten

Zeeland | 2017 | | pagina 26