Een krachtige, vooruitstekende neus. Voorouderbeeldjes uit de Molukken het Genootschap gekregen. Ze moeten het doen met het vroedvrouwenpensioen van Maria. Een interview met de weduwe Nijssen-van der Peijl in de PZC van 13 november 1975 toont dat zij, net als Maarten, evenmin doorsnee was: "Zij haalde meer dan 2000 baby's", kopte de krant. Wat er ook allemaal van waar is, het intri geert. Op z'n minst zouden Nijssens aannames en conclusies nog eens nader onder de loep genomen kunnen worden. Feit is in ieder geval dat Maarten Nijssen ervoor heeft gezorgd dat de handtekening van Albert Einstein in het archief van het Zeeuws Genootschap zit. En twee mooie waterkruiken uit Mexico in de collectie Volkenkundige voorwer pen. Liesbeth van der Geest In de verzameling Volkenkunde van het Zeeuws Genootschap zijn zes houten voorouderbeeldjes aanwezig uit het zuidelijke deel van de Indonesi sche eilandengroep Molukken (Maluku Tenggara). De beeldjes werden in 1906 geschonken door de Middelburgse leraar en Genootschapslid A. Rade maker. Ze zijn in 1919 beschreven door de toenma lige conservator Volkenkunde van het Genoot schap, P.C. van der Wolk, in het gedenkboek dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Zeeuws Genootschap (1769 1919). De beeldjes zijn alle zes verschillend en geven daarmee de diversiteit aan van voorouder- beelden in die regio. Breda en Leiden In 1917 werd de Middelburgse leraar plant- en dierkunde Pieter Cornelis van der Wolk (1883 1958) benoemd als conservator Etnografische voorwerpen van het Genootschap. Hij was in Nederlands-Indië geboren, woonde er vele jaren en had interesse in volkenkunde en vooral het volksgeloof. In het eerdergenoemde gedenkboek schreef hij een bijdrage over negen voorouder- beeldjes, die toen op een van de bovenverdiepin gen van het Genootschapsmuseum in de Wage- naarstraat in Middelburg stonden. Van die negen zijn er zes afkomstig van de eilanden tussen Timor en Nieuw-Guinea. In Archief 1907, het jaarboek van het Genootschap, wordt de schen king van Adam Rademaker (1854-1934) vermeld, met de mededeling dat hij vijf afgodsbeeldjes schenkt. In 1919 telde Van der Wolk er zes. De vraag is of het er indertijd echt vijf waren en er één later apart is toegevoegd of dat Rademaker er toch zes heeft geschonken. De Genootschapsbeeldjes behoren tot de deel collectie Azië, die in 1950 in bruikleen werd afgestaan aan het Etnografisch Museum in Breda, het latere Museum Justinus van Nassau, omdat het Genootschap vond dat ze daar beter in de col lectie pasten. Ze waren immers niet echt 'Zeeuws'. Toen het museum in Breda in 1993 werd opgehe ven zijn de beeldjes verhuisd naar het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden. De ideeën over het belang van de collectie Etnografica in het Zeeuws Genootschap zijn echter veranderd en in 2008 kwam de deelverzameling weer terug naar Middelburg. De collectie is ondergebracht in het 66 't Is vol van schatten

Zeeland | 2017 | | pagina 30