Zeeland 26.2 Zeeuws Museum en de beeldjes zijn nu te bewon deren in de Wonderkamers van het museum. De collectie, en dus ook de beeldjes, is online te vin den op www.zeeuwsmuseum.nl. Zijaanzicht van het mannelijk voorouderbeeld op de achter zijde van deze uitgave, korte benen, hoogte 23,3 cm. Zeeuws Museum (ZM), ZG, nr. 3600-Z-4246. Voorouders In Indonesië komen voorouderbeeldjes overal voor. De gewoonte om voorouderbeelden te maken dateert van vóór de kennismaking met de grote godsdiensten. Per taalgebied hebben de beeldjes verschillende namen. Van der Wolk gebruikt daarom het overkoepelende begrip ber- halla, een algemene term uit het Maleis. Berhalla betekent afgodsbeeld. Ook het Genootschap gaat ervan uit dat het afgodsbeeldjes zijn, maar dat zijn ze niet. Die komen ook in dit gebied voor, maar zijn groter en staan op hoge sokkels mid denin een dorp of bij de dorpsingang en worden door alle bewoners vereerd. De kleine houten Adam Rademaker. Foto Eppo Helder. Zeeuws Archief (ZA), Zeeuws Genootschap (ZG), Zelandia Illustrata (ZI), IV-155-32. Genootschapsbeeldjes stellen een voorouder voor. Op de Molukse eilanden zijn twee typen te onder scheiden: de familiale of 'gewone' voorouderbeel- den en de voorouderbeelden van de stichters van een dorp, die groter zijn. De zes beeldjes van het Genootschap zijn familiale voorouderbeelden. Dat is te zien aan de vorm en de hoogte. Ze zijn tus sen de 5 en 40 cm hoog. Er bestaan ook kleinere voorouderbeeldjes, die als talisman worden gedragen. De relatie tussen levende mensen en hun overleden voorouders is belangrijk in Indonesië. Het snijden van houten voorouderbeelden is daar een voorbeeld van. Op de Molukken speelt voor ouderverering een grote rol. In de loop der jaren is de herkomst van de beeldjes diverse malen aangepast. Rademaker gaf bij de schenking aan 't Is vol van schatten hier 67

Zeeland | 2017 | | pagina 31