Mannelijk voorouderbeeld met rond hoofddeksel, hoogte 26,5 cm. ZM, ZG, nr. 3600-Z-4245. dat ze af komstig waren van de Molukken en dat ze behoorden tot het volk van de papoea's. Dat laatste klopt niet, omdat de papoea's in Nieuw- Guinea leven, het grote oostelijker gelegen eiland. De veronderstelling is niet helemaal vreemd, want er komen ook voorouderbeeldjes in Nieuw- Guinea voor. Ze worden korwar genoemd. Alle beelden hebben gemeenschappelijke kenmerken, maar er zijn ook duidelijke verschillen. Elk eiland, ieder volk kent een eigen, karakteristiek voorouderbeeld. In de loop der jaren is er een mix van vormen ontstaan, wat het zoeken naar de herkomst bemoeilijkt. De voorouders in vrijwel de gehele Molukse regio worden gehurkt afgebeeld. Van der Wolk denkt dat de beeldjes afkomstig zijn uit de omge ving van de Leti-eilanden in het zuidwesten van de Molukken en ten noorden van het eiland Timor. Later is verondersteld dat de beeldjes afkomstig zijn van de Tanimbar-eilanden, een meer oostelijk gelegen eilandengroep. Vergelij king met voorouderbeeldjes uit de collectie van Mannelijk voorouderbeeld op kleine sokkel, hoogte 15,4 cm. ZM, ZG, nr. 3600-Z-4247. het huidige Museum Volkenkunde te Leiden bevestigt de stelling van Van der Wolk. Het is duidelijk dat de overeenkomst met die van de Leti-eilanden groot is. De menselijke figuur laat de armen rusten op de hoog opgetrokken knieën, de benen zijn lang en het specifieke hoofddeksel is gesneden in ronde vormen of in uitstekende punten. De beeldjes worden op de Leti-eilanden yene genoemd. Aan het voorouderbeeld van de Tanim- bar-eilanden, walut, zijn kleine offerbakjes of schaaltjes voor offerandes toegevoegd. De voor ouder ondersteunt het met de armen ter hoogte van de borst. Dat laatste is niet te zien bij de Genootschapsbeeldjes. De zes beeldjes behoren tot de Leti-stijl. De krachtige, vooruitstekende neus is karakteristiek voor de Leti-eilanden, maar niet 68 't Is vol van schatten

Zeeland | 2017 | | pagina 32