Zeeland 26.2 datering van een verdwenen mottekasteel kan worden gevormd. Zo kan door een oude kaart bij voorbeeld een onregelmatigheid in het wegenpa troon al de aanwezigheid van een verdwenen structuur suggereren. 73 Het derde Zeeuwse stuk heet 'De ruggengraat van het Zeeuwse landschap in breed perspectief' (B. Chamuleau, A. Wagner, N. de Visser). Het gaat over het belang van recent dijkenonderzoek in Zeeland, en waarop dit onderzoek in de toekomst gericht zou moeten zijn. Uit de bedijkingsgeschie denis blijkt dat al rond 200 n.Chr. Romeinse dijk jes op Walcheren aanwezig waren. Aan de hand van een kaartje laten de auteurs een volledig overzicht zien van het recent uitgevoerde dijken onderzoek in Zeeland, daarna wordt één onder zoek nader behandeld: het onderzoek aan de Emelissedijk bij Wissenkerke. In Saillant, het kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2017, 1), schrijft A. Esse- link over de Ommerschans. In de Tachtigjarige Oorlog zijn ter bescherming van de noordelijke provincies schansen aangelegd op de doorgaande routes in het veen. De schans bij Ommen heeft tweehonderd jaar dienst gedaan, tot hij eind acht tiende eeuw buiten gebruik raakte. De auteur behandelt de onrustige tijden met de vele scher mutselingen van binnenvallende troepen: het rampjaar 1672 - "het volk is redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos" - en in de acht tiende eeuw de oorlog tussen Engeland en Spanje. De schans werd verschillende malen versterkt en uitgebreid, onder andere in 1740 door vesting bouwer Menno van Coehoorn. Na de annexatie van ons land in 1810 door het Napoleontisch Kei zerrijk raakte de schans voorgoed in verval. In 1819 stichtte de Maatschappij van Weldadigheid, onder leiding van Johannes van den Bosch, op het terrein een straf- en bedelaarskolonie, die ruim zeventig jaar heeft bestaan. Vijf Koloniën van Weldadigheid, waaronder de Ommerschans, hebben nu besloten gezamenlijk een nominatie proces als werelderfgoed te starten. In 2017 is de Maatschappij van Weldadigheid voorgedragen Vughterpoort met molen, door Dolf van Engelen (bron: Afde- 1 ing Erfgoed gemeente 's-Hertogenbosch). Uit: Saillant, kwar taalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2017, 1), artikel Ch. Limonard. voor de Werelderfgoedlijst van Unesco; de beslis sing wordt verwacht in 2018. Ch. Limonard beschrijft de historie van de Piecke- of Vughterpoort, een van de drie hoofd poorten van de vesting 's-Hertogenbosch. Als gevolg van twee stadsuitbreidingen is de Vugh- terpoort naar het zuiden opgeschoven. Die vroeg ste poort, ook wel de Antwerpse poort genoemd, maakte deel uit van de eerste stadsmuur, waar schijnlijk uit het eerste kwart van de dertiende eeuw, en was de belangrijkste toegang tot de stad vanuit Vught. Tijdens het beleg in 1629 raakte de Vughterpoort door Staatse beschietingen zwaar beschadigd. Pas een eeuw later werd er op een eenvoudige, goedkope manier gerestaureerd. De definitieve sloop vond plaats in 1874, waarbij 's-Hertogenbosch de vestingstatus verloor. Met behulp van archeologische gegevens van het onderzoek naar de Vughterpoort vanaf 2016 hoopt men een goed plan te kunnen maken voor het visualiseren van de poort. Voor liefhebbers van de stadsgeschiedenis van Mechelen is er volop plezier te beleven aan het aanwinsten

Zeeland | 2017 | | pagina 37