over de ontwikkeling van de schilderkunst in Vlaanderen en Nederland. Hij heeft enkele cor recties en belangrijke toevoegingen aangebracht aan het lemma dat twintig jaar geleden in de Nieuwe Encyclopedie van de Vlaamse Beweging aan Kimpe werd gewijd, bijvoorbeeld voor wat betreft diens opleiding. Een klein foutje ontdek ten we op pagina 114. De voormalige activist August Borms heeft nooit zijn parlementszetel kunnen bezetten: die was ingenomen door de liberaal Paul Baelde omdat Borms als begena digde terdoodveroordeelde nooit zijn politieke rechten heeft teruggekregen. Maar dit is detail kritiek in een overigens wetenschappelijk waar devol en zeer lezenswaardig boek. Frank Seberechts Dr. F. Seberechts is als onderzoeker verbonden aan het Archief en Documentatiecentrum van het Vlaams-nationa- lisme te Antwerpen. Irene Storm van Leeuwen-van der Horst, Reislustige Zeeuwse regenten. De reis van Isaac en Paul Hurgronje, Paulus Ribaut en Johan Steengracht naar Londen in 1769. Uitg. Verloren, Hilversum 2017, 240 pp., ISBN 97-890-8704-610-1. Prijs 29,- Een trouvaille. Ongetwijfeld. Tussen de luxueuze, in leer gebonden en met gouddruk bestempelde ruggen van de talloze boeken in de bibliotheek van kasteel Duivenvoorde dook recent een bescheiden reisverslagje op van enkele Zeeuwse regenten. Decennialang lag het stof te vergaren en had haast niemand ernaar omgekeken. Maar Irene Storm van Leeuwen, bibliothecaris van het kasteel, begon te lezen, zocht de levensloop van de reizigers van naaldje tot draadje uit, becijferde de reiskosten en transcribeerde het achttiende- eeuwse handschrift. Dat leverde een kek boek op dat onlangs bij Verloren van de persen rolde. Lezenswaardig is het zeker, hoewel het reis- verslagje allesbehalve een pageturner is. Dat maakt het in mijn ogen net interessant. Johan Steengracht, die de ganzenveer voerde, schrijft immers niet over een klassieke grand tour naar Italië en Frankrijk, waarbij jongelui uit de steen rijke regentenmiddens letterlijk jarenlang onder weg waren, maar over een doodgewoon reisje naar Engeland. Toegegeven, de reizigers, onder wie ook de broers Isaac en Paul Hurgronje en de al wat oudere vriend Paulus Ribaut, waren even eens gezeten regenten die er - getuige de fraaie stadspaleisjes en statige buitenhuizen - warmpjes bij zaten. Toch zijn het geen doorsnee grand tour reizigers, want hun leeftijd lag ver boven de nor male grens. Paul was in de dertig, Isaac en Johan in de veertig, terwijl Paulus de kaap van zes al gerond had. Dat is tekenend voor het Nederlandse reispatroon in de achttiende eeuw. Elitereizen waren niet langer voorbehouden aan adolescen ten en jongvolwassenen, maar trokken ook steeds meer regenten, kooplui en andere burgers met een actieve carrière aan. Dergelijk plaisier-reisjes waren noodgedwongen kort en werden in de zomer ingepland, wat ook voor Isaac Hurgronje en zijn vrienden het geval was. Na "eene zeer korte deliberatie" pakten ze op 6 augustus hun koffers, terwijl ze al op 8 september "gezond wel ten uitersten van onze reis" voldaan weer voet aan wal zetten in het vaderland. Niet alleen het profiel van de reizigers en de duur van de tocht komen uit de verf wanneer men het modeste reisje van de Zeeuwse regenten afzet tegen een klassieke grand tour, maar ook de bestemming is bijzonder. Isaac Hurgronje en zijn vrienden scheepten immers in op een retourtje London waar ze ook nog een kort landreisje aan breiden. Niets bijzonders dus - eentje van dertien in een dozijn - tenzij je weet dat elitereizen in de late zestiende en vroege zeventiende eeuw stee vast naar Italië, Frankrijk en Zwitserland voer den. Pas in de late zeventiende eeuw verschenen reisjes naar Londen, Parijs en andere bestemmin gen kortbij op het appel. Hurgronje en zijn vrien den zijn dus mee met hun tijd, hoewel Londen in de tweede helft van de achttiende eeuw al een stuk minder hip was dan in het eerste deel. Trendy is ook hun motivatie, want de heren lij ken, op enkele zakelijke besognes na, vooral 78 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2017 | | pagina 42