Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bezat lange tijd negen scheeps- kompasrozen. Acht daarvan bevinden zich in de atlas Zelandia Illustrata, een negende in het pla netarium van Johan Adriaan van de Perre. Bij de restauratie van dit achttiende-eeuwse planeta rium in 2014 werd een verborgen kompasroos ontdekt. Daarmee bezit het Genootschap officieel tien scheepskompasrozen. de zeevaart. Er waren wel enkele voorwaarden. Zo bepaalden raad en wet van Middelburg dat kompasmakers katrollen voor kleinere jachten moesten inkopen bij een meester-blokmaker in de stad, teerkwasten bij een meester-borstelmaker en kompasdozen bij een meester-draaier.2 Een houtdraaier leverde allerlei gedraaide houten onderdelen voor schepen, zoals spillen voor trapleuningen en gedecoreerde aftimmerin gen aan het dek. Wanneer er geen kompasdozen bij Middelburgse meester-draaiers te krijgen waren, mocht de kompasmaker deze inkopen in Holland.3 Een ontdekking De Middelburgse regent Johan Adriaan van de Perre (1738-1790) was een mecenas voor de beoefening van natuurwetenschappen in Zee land. Samen met zijn gefortuneerde echtgenote Jacoba van den Brande (1735-1794) stimuleerde hij het doen van natuurkundige proeven en delen van kennis. Hij richtte twee natuurkundige gezel- Houten kompashuis uit het planetarium in het Van de Perre- huis na de restauratie, 2014. Foto Roosanne Goudbeek. schappen op, waaronder het eerste en enige Natuurkundig Gezelschap der Dames. Een prestigeproject was de bouw van een pla netarium met uurwerk. Het staat tegenwoordig opgesteld in de hal van het voormalige woonhuis van het echtpaar Van de Perre-Van den Brande Kompasroos met het opschrift "By Henrikus Kakelaar tot Mid delburg", te zien in het planetarium in het Van de Perrehuis. Foto Jan Stins. aan het Hofplein in Middelburg.4 Sinds 1999 is het Zeeuws Archief hier gevestigd. Bij de bouw werden kosten noch moeite gespaard. Verschil lende ambachtslieden, onder wie uurwerkmaker Joseph van den Eeckhout uit Middelburg, werkten jarenlang aan het planetarium. Eind 1786, begin 1787 werd het instrument voltooid. Het resultaat was een meubel met indrukwekkende afmetin gen: 1,55 meter breed en 1,40 meter hoog, met een bekroning bestaande uit een beeldengroep van drie putti die steunend op boeken, onderzoek doen met behulp van een kijker, een hemelglobe en een kompas. De totale hoogte is 3,30 meter.5 Van de Perre schonk het planetarium aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat in 1967 het predicaat Koninklijk verwierf en nog steeds het instrument in eigendom heeft. In het planetarium is een hangkompas ver werkt: onderin de bekroning is een 'omgekeerd' kompas in een houten (kompas)huis opgenomen, zodat de toeschouwer van onderen naar het kom pas opkijkt. Op de kompasroos is de naam van Henricus Kakelaar vermeld. Kompasrozen 41

Zeeland | 2017 | | pagina 5