i achttiende-eeuwse bronnen leverden de namen op van tien kompasmakers uit Middelburg. Daar onder zijn vier van de vijf leveranciers van de kompasrozen uit het bezit van het Genootschap. Een zo chronologisch mogelijk overzicht van alle gevonden leveranciers ziet er als volgt uit. Kompasroos met Vrouwe Fortuna als centrale voorstelling en het opschrift "Tot Middelburch by Ioos Anthonissen". Zeeuws Archief (ZA), Zeeuws Genootschap (ZG), Zelandia Illustrata ZI), III-1046-1. 1. Joos Anthonissen - 1 kompasroos in bezit KZGW 2. Adriaan Bartels (overl. 1734) 3. Cornelis Tessing (overl. 1728) - 2 kompasrozen in bezit KZGW* 4. Adriaan Kakelaar (overl. 1742) - 3 kompas rozen in bezit KZGW* 5. Jan Thijssen 6. John Urings 7. Adriaan de Wind (1723-1766) - 4 kompasrozen in bezit KZGW 8. Henricus Kakelaar (overl. 1786) - 1 kompasroos in bezit KZGW 9. Cornelis Vlijberge (overl. 1815) 10. Johannes Le Coq (overl. 1825) De decoratie van de kompasrozen Zeven van de tien kompasrozen in het bezit van het Zeeuws Genootschap bevatten decoraties die veel ouder zijn dan de kompasmakers. Dat bete kent dat de koperplaten met de gravures van de kompasrozen meer dan één eigenaar hebben gehad en soms wel honderd jaar in gebruik waren. De decoraties bestaan enerzijds uit mytholo gische figuren en anderzijds uit schepen en een zeilmaker. De windstreken worden nogal eens verbeeld door (wind) blazende gezichten. Vrouwe Fortuna. Gravure door Zacharias Dolendo naar Jacob de Gheyn II, 1586-1597, 23 x 15,7 cm. Hollstein Dutch 68, New Hollstein Dutch 114-1(2). Rijksmuseum, RP-P-1891-A-16220. Alle kompasrozen bevatten de naam of de ini tialen van de kompasmaker, diens woonplaats of het gewest. Sommige rozen hebben dubbele gra- dencirkels en konden dus worden verkleind. Hierna volgen, zoveel mogelijk in chronologi sche volgorde, de beschrijvingen van de kompas rozen van het KZGW. Vrouwe Fortuna - kompasmaker Joos Antho- nissen. Mogelijk de oudste kompasroos is een roos met het opschrift "Tot Middelburch by Ioos Anthonissen". De doorsnede van de roos is 15,4 cm. Vier van de windstreken bevatten een wij zende hand, de overige drie verbeelden blazende De kompasroos met zowel de initialen van Cornelis Tessing als Adriaan Kakelaar is hier dubbel geteld. Kompasrozen

Zeeland | 2017 | | pagina 7