Het Zeeuwsch Genootschap in duistere tijden die Zeiten waren finster, sondern: Lo van Driel Man wird nicht sagen: warum haben ihre Dichter geschwiegen? Bertolt Brecht In 1939 nam het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap onder de druk van de internationale spanningen ferme maatregelen. De collecties bevonden zich tot dan in het gebouw van het Genootschap aan de Middelburgse Wagenaarstraat, thans notariskantoor. Het monumentale gebouw was geschonken door mr. G.N. de Stoppelaar en ingericht als museum.1 Het kon bezocht worden, misschien niet door Jan en alleman, maar wel door de leden en hun aanhang, en door geïnteresseerde burgers. Om de verzamelingen in veiligheid te brengen voor het geval deze door oorlogsomstan digheden in gevaar zouden komen, werd besloten ze op verschillende plaatsen zo veilig mogelijk op te bergen. De verzameling prenten, bekend als Zelandia Illustrata, werd met allerlei gouden en zil veren voorwerpen, de collectie munten en pennin gen en de oude notulenboeken in de kluis van de Christelijke Jongemannen Vereeniging in de Sin gelstraat ondergebracht. In de voorkelder van de Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft bevond zich vanaf nu de collectie porselein en aardewerk, een aantal schilderijen, het wiel waaraan Michiel de Ruijter draaide, en nog het een en ander. In de achterkelder van de Bibliotheek kwamen eveneens spullen te liggen. Belangrijke schilderijen uit het genootschappelijk bezit, waaronder het portret van De Ruijter van de schilder Ferdinand Bol werden veilig opgeborgen in de kluis van de Polder Wal cheren. Het leidde er wel toe dat het museum veel van zijn aantrekkelijkheid verloor. Wat heb je aan een museum waaruit de belangrijkste stukken zijn weggehaald? Je kunt er natuurlijk nog altijd wel samenkomen en vergaderen. In mei 1940 bleef door de hevige brand als gevolg van de beschieting niet veel over van de stads kern van Middelburg. Het gebouw van het Genootschap in de Wagenaarstraat bleef gelukkig gespaard. Groot waren echter de verliezen door de verwoesting van de Provinciale Bibliotheek, waar de kostbaarste objecten waren geborgen. Veel ging verloren: schilderijen, handschriften, porse lein en bijzondere voorwerpen. Andere objecten liepen grote schade op, zoals de boeken- en hand- Jhr. mr. J.W. Quarles van Uffort, Commissaris van de Koningin in Zeeland in 1931 bij de opening van de eerste Zeeuws- Vlaamse Jaarbeurs. Zeeuwse Bibliotheek (ZB), Beeldbank, record nummer 129319. schriftenverzameling.2 Het Genootschap was eind mei 1940 beroofd van een substantieel deel van zijn verzameling. Bestuur en leden Het Genootschap had als traditie dat de provinci ale vertegenwoordiger van de Oranjetelg die over ons gesteld is, de voorzittershamer van het Genootschap hanteerde. Aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog was dat mr. Johan Wil lem Quarles van Ufford, commissaris der Konin gin in de provincie.3 Op 1 mei 1946 bekleedde Quarles van Ufford die functie van voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap reeds 15 jaar. Op dezelfde datum vierde hij zijn 25-jarig ambtsjubi leum als commissaris, als we tenminste zijn oor logsjaren als diensttijd meetellen.

Zeeland | 2017 | | pagina 12