Zeeland 26.3 logsjaren volledig en gedetailleerd te reconstrue ren. De enige bronnen vormen hier de gedrukte jaarverslagen en daar worden bij tussentijdse mutaties geen data genoemd. In 1939 bestond het bestuur behalve uit de eerder genoemden uit de thesaurier mr. J.G. Velt- man Fruin. Hij zal de hele oorlog in verschillende functies in het bestuur participeren, al krijgt hij na de oorlog na een plotseling vertrek nog een forse tik na: de naoorlogse secretaris zal in het openbaar hem de les lezen over de wijze waarop tijdens de oorlog het secretariaat was waargeno men. Verder zaten in het laatste vooroorlogse jaar in het bestuur de HBS-docent H.J. van Geuns, mr. dr. R.W. graaf van Lynden (o.m. voorzitter van de Polder Walcheren) en J.J. van Leeuwen.5 Van Leeuwen was hoofdingenieur bij de Provinciale Waterstaat.6 Het jaarverslag 1940 vermeldt het aftreden van Van Geuns. De inspecteur van het lager onderwijs, de Middelburger, C. Wit, werd daarop bestuurslid. Wat er resteerde van de Provinciale Bibliotheek na de verwoes tingen, 5 augustus 1940. Zeeuws Archief, Zeeuws Genoot schap, Zelandia Illustrata,, P-8783. Als secretaris van het Genootschap werd de commissaris ter zijde gestaan door mr. Adriaan Meerkamp van Embden (1882-1954) - Aad voor intimi. De in Rotterdam geboren Meerkamp van Embden was na een studie in Leiden in de archie ven terecht gekomen. Eerst in Zuid-Holland, daarna in 1913 op het Rijksarchief in de provin ciehoofdstad Middelburg. In november 1917 was de 34-jarige commies gehuwd met de 31-jarige Goese Adriana Cornelia Nieuwdorp. In 1921 volgde zijn benoeming tot rijksarchivaris in de provincie Zeeland en provinciaal inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven. Vanzelfsprekend was Meerkamp van Embden vrijwel onmiddellijk bij zijn komst naar Zeeland lid van het Genootschap geworden.4 Spoedig werd hij zelfs secretaris en voerde hij de redactie van het Archief, het jaarboek. In feite werd Meerkamp van Embden de centrale figuur, de ziel van het Genootschap, gedurende bijna twee decennia tot de Tweede Wereldoorlog. Over Meerkamp van Embden hierna uitvoeriger. Eerst de andere bestuurders die het Zeeuwsch Genootschap door de oorlog leidden. Omdat Quarles van Ufford tij - dens de bezetting wegens zijn verbanning uit Zeeland in september 1940 nauwelijks leiding heeft kunnen geven aan het dagelijkse bestuur van het Genootschap, is het des te meer relevant ook de andere bestuurders aan de vergetelheid te ontrukken. Het is trouwens niet eenvoudig om het bestuur van het Genootschap tijdens de oor- Mr. A. Meerkamp van Embden (links), rijksarchivaris en secretaris van het Zeeuws Genootschap en Mr. J.G. Veltman (rechts) thesaurier van het Zeeuws Genootschap circa 1934 wandelend in de Lange Delft te Middelburg. Zeeuwse Bibliotheek (ZB), Beeldbank, recordnummer 129317. !eeuwsch Genootschap 91

Zeeland | 2017 | | pagina 13