Op de algemene vergadering van 7 mei 1941 bracht Meerkamp van Embden verslag uit van een bewogen jaar - zie Archief 1941-1942. Van zelfsprekend besteedde hij uitvoerig aandacht aan wat het Genootschap verloren had tijdens de fatale meidagen. Na het gedwongen vertrek van voorzitter Quarles van Ufford uit Zeeland had Rudolf Willem Graaf van Lynden het voorzitter schap waargenomen. Hetzelfde Archief bevat het volgende jaarverslag dat meegedeeld is op de ver gadering van 6 juni 1942. Daaruit valt te lezen dat Van Lynden ondertussen afgetreden was als bestuurslid en dat de burgemeester van Middel burg, mr. dr. J. van Walré de Bordes in zijn plaats was gekozen. Niet voor lang versterkte hij echter het bestuur, want deze burgemeester nam ontslag in oktober 1942, omdat hij tot het inzicht was gekomen op andere wijze meer voor de vrede te kunnen doen dan als burgemeester van Middel burg. Hij vertrok vrij snel naar elders. Pas in de genootschapsvergadering van 26 mei 1943 (zie Archief 1943) is de burgemeester formeel gede chargeerd. tariaat na die dag werd waargenomen door de bankdirecteur Veltman Fruin, tot dan thesaurier. Op de algemene vergadering van 26 mei 1943 werd De Casembroot gekozen tot thesaurier.7 Het is duidelijk dat door de permanente afwezigheid van voorzitter Quarles van Ufford en het aftreden van de centrale figuur van het Genootschap, Meerkamp van Embden, in combinatie met de betrekkelijk vele bestuurswisselingen het Voorgevel van het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Wagenaarstraat 1 te Middelburg. Tekening door Lucie van Dam van Isselt, 1924. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap Zelandia Illustrata,, aanwinst 110. Behalve de eerder genoemden maakten in 1942/1943 deel uit van het bestuur: ir. A.A. Bre vet en de Middelburgse gemeentesecretaris mr. M.W.G. van der Veur, die gekozen was in de plaats van Van Walré de Bordes. Ondertussen was er nog iets gebeurd: de secretaris van het Genoot schap, mr. Meerkamp van Embden was op 17 juli 1941 tussentijds afgetreden. Deze ingrijpende gebeurtenis heeft tot gevolg gehad dat het secre- Het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, Wagenaarstraat 1 te Middelburg. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap Zelandia Illustrata, P 11240. Zeeuwsch Genootschap vanaf 1941 moeilijke tij - den beleefde, nog afgezien van het ernstige ver lies van de bezittingen en de oorlogsomstandig heden. Het is eigenlijk een wonder dat de jaarboeken, het zogenoemde Archief, vroegere en latere mededeelingen, voornamelijk in betrekking tot Zeeland, zoals in 1941-1942 de titel nog luidde, gedurende die jaren is verschenen. Het is echter helaas niet na te gaan wie nu precies op welk moment ergens voor verantwoordelijk is geweest, wat in verband met de toepassing van 92 Zeeuwsch Genootscha

Zeeland | 2017 | | pagina 14