een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar de plannen voor herbouw in oogenschouw werden genomen en toegelicht door den burgemeester.' Hoewel het bestuur van het Genootschap - in de persoon van Meerkamp van Embden en de waar nemend voorzitter - dus betrokken werd bij de restauratie, zal Meerkamp van Embden na de oor log bittere, negatieve woorden op papier zetten over de wijze waarop Middelburg weer opge bouwd werd. Maar hij was toen geen lid meer van het gezelschap. Op 18 september 1941 schreef het genoot schapslid, de Middelburgse kunstschilder Kimpe aan een ander lid, de germanist en naamkundige Pieter Lodewijk Tack te Nijmegen, in een particu liere brief: 'Ik weet niet hoe het in Nijmegen is, maar hier is de bevolking tot een allerlaagst peil gezonken en vooral de zoogezegde ontwikkelde lui niet het minst. Meerkamp maakt daarop een lofwaardige uitzondering. Hij is toegetreden tot de n.s.b. met het gevolg dat hij zooals ge zegt, uit het Z[eeuwsch] Gen[ootschap] is moeten gaan en reeds de noodige doodsbedreigingen heeft ont vangen.'10 Dat is niet mis. Wat was er gebeurd in genootschapskringen? Meerkamp van Embden was inderdaad toege treden tot de NSB. Kameraad Meerkamp van Embden werd in juli 1941 lid onder stamboek- hummer 162073.11 Dat was voor hem en het Genootschap een ingrijpende gebeurtenis. In allerlei besturen en verenigingen die de geschie denis, het landschap en de monumenten tot hun voorwerp van zorg rekenden was hij aanwezig. Ook was hij lid van het college van regenten van het huis van bewaring in Middelburg, curator van het gymnasium en bestuurslid van de Mid delburgse afdeling van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede. Hij had zitting in de provinci ale archeologiecommissie, zelfs was hij rechter-plaatsvervanger. Ook buiten Zeeland stond hij zijn mannetje. Meerkamp van Embden werd bijvoorbeeld in 1937 bestuurslid van het 'Bolland-genootschap voor zuivere rede', een mooi gezelschap om de tekenen des tijds te ver staan en zich voor te bereiden op een Nieuwe Orde. Op landelijke bijeenkomsten van de vereni ging van archivarissen hield hij redevoeringen over de ontwikkelingen in zijn vak. Hij publi ceerde veelvuldig, onder andere in het Nederland- sche Archievenblad. Volgens zijn naoorlogse ver- Gezicht op de verwoestingen te Middelburg. Op de voorgrond de Lange Delft uitkomende op de Markt met het stadhuis. Rechts daar van de Engelse Kerk. 1941-1942. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap Zelandia Illustrata,, P-8785. 94 Zeeuwsch Genootscha

Zeeland | 2017 | | pagina 16