1 bij de aanleg van de Rijnspoorweg (Amsterdam Arnhem) en maakte samen met Frederik van Sorge plannen voor afdamming van het Sloe en een treinverbinding van Walcheren en Zuid- Beveland met het Brabantse vasteland. Maar hij bleek zijn tijd ver vooruit. De spoorlijn naar Goes werd pas in 1868 gerealiseerd en die naar Vlis- singen in 1872. Dronkers werd als initiatiefnemer wel geëerd met het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn dochter verkocht De Dry Clavers aan kantonrechter Joan Pieter van der Mieden van Opmeer, die er slechts kort woonde. Van 1885-1892 was het huis van de predikant Gerrit Willem Aart de Veer. Tijdens de bewoning door de Anti-revolutionaire politicus Christiaan Lucasse (1892-1903) werden op 8 april 1903 door sympathisanten van deelnemers aan de grote spoorwegstaking de ruiten ingegooid. Kort daarna verhuisde Lucasse naar Goes. Het huis kwam nu in het bezit van de advocaat Aart Anton de Veer, de zoon van eerder genoemde dominee. Aart Anton vestigde er het kantoor van de Zeeuwsche Hypotheekbank en ging er ook wonen. De combinatie bleek geen gelukkige, want het kantoor werd al in 1905 verplaatst naar de Rouaansekaai. De Veer was lid van Provinciale Staten en de Eerste Kamer voor de ARP. In december 1932 werd hij benoemd tot burgemees ter van Middelburg, maar oefende dit ambt nim mer uit daar hij een paar dagen na zijn benoe ming plotseling overleed. Zijn weduwe verkocht het huis in 1937 aan ds. Jacob van Woerden. De familie Van Woerden zou er tot 1983 wonen, waarna Paul, Franjoise en Menno de Nooijer er introkken. Zij woonden er niet alleen, maar maakten er tevens foto-, film en videokunstwer ken, waarin het huis vaak een belangrijke rol speelt, zoals de (kleuren)foto's op pagina 80-103 bewijzen. In 2006 besloten De Nooijers tot woningruil met landschapsarchitect en tuinont werper Arend Jan van der Horst en diens partner Gerard A. Rakers (overleden in 2011). Zij trokken in de hofstede Heuvelhof in 's Heer Abtskerke en Van der Horst en Rakers betrokken De Dry Cla vers. Menno de Nooijer lokaliseerde in 1990 de oude beerput die hij samen met zijn vriendin leeghaalde. Dat bracht talrijke verrassende vond sten aan het licht, zoals de op pagina 108 afge beelde zeventiende-eeuwse wijnfles met glasze- gelstempel van koning-stadhouder Willem III. Schitterende foto's van diverse archeologica (glas, aardewerk, porselein) met beschrijvingen zijn op de pagina's 110-121 afgedrukt. Tussen 1985 en 1990 lieten Paul en Francoise De Dry Clavers grondig restaureren (foto's op pagina 127 130). Deze publicatie behandelt de bewoningsge- schiedenis van de Dry Clavers van 1701 tot heden. In de achttiende eeuw kreeg het huis zijn huidige uiterlijke en voor een belangrijk deel ook inpandige vorm (in Lodewijk XV en XVI stijl). Het pand werd geplunderd in 1747 en raakte in 1903 en 1944 beschadigd (in het laatste geval door granaatinslag). Ik vind het jammer dat niet op de eerdere periode wordt ingegaan. Want dat er in de zestiende en zeventiende eeuw ter plekke bewoning was en dat er toen al een voornaam huis gestaan moet hebben bewijzen niet alleen de stadsplattegronden van Van Deventer en Goliath, maar vooral ook de vondsten van zoon Menno de Nooijer. Bouwhistorisch onderzoek, gecombineerd met archeologie en zeventiende-eeuwse bronnen als het haardstedengeld (zie bijvoorbeeld de fiches in het zogenoemde 'huisnamenproject' van Middelburg in het Zeeuws Archief) had een com pleter beeld op kunnen opleveren. Dat neemt niet weg dat de auteurs met deze rijk geïllustreerde huisgeschiedenis een stukje historie van de bin nenstad hebben ontsloten en daarmee een inte ressante bijdrage hebben geleverd aan de geschiedschrijving van Middelburg. Peter Sijnke Historicus en oud-gemeentearchivaris van Middelburg Boekbesprekingen

Zeeland | 2017 | | pagina 31