hoofdstuk besproken. Terwijl in vrijwel alle hoofdstukken de handel en wandel van de Rond- gangers wordt belicht, lezen we in een tweetal hoofdstukken ergens halverwege iets over de grenssmokkelarij en over de houding van de overheid tegenover de landloperij in het alge meen. Deze hoofdstukken hadden beter gestaan als inleiding op het eigenlijke onderwerp, op deze plaats zijn ze een vreemde eend in de bijt. De auteurs in dit nummer Kortom, het boek had aan kwaliteit gewonnen indien er een goede, vakkundige redacteur aan gewerkt had die in staat was geweest wat meer structurering en chronologische ordening aan te brengen. Nu dwaalt de auteur te vaak van het hoofdpad af en loopt hij zo nu en dan met reu zensprongen door de tijd. En dat is jammer, want de verhalen op zich zijn stuk voor stuk de moeite waard en, het zij nogmaals gezegd, een genot om te lezen. Veel vlees, maar zonder geraamte. Smakelijk, dat wel. Albert L. Kort Historicus, werkzaam in het voortgezet onderwijs te Goes Jo de Ridder, Vlissingen Plankenstad; de naoor logse jaren in een verwoeste stad. Eigen uitgave, 208 pp, geïllustreerd, ISBN 9789081835527. Prijs 19,95. Het is niet het eerste boek dat Jo de Ridder schreef over Vlissingen in en na de Tweede Wereldoorlog. Het zal ook niet het laatste zijn. Ongetwijfeld verblijft Jo de Ridder al weer vele dagen per week in het Vlissingse gemeentearchief om materiaal te verzamelen voor zijn volgende boek. Jo de Ridder is een amateurhistoricus en van dat type schrijver/onderzoeker kan een stad er niet genoeg van hebben. Meestal al enkele jaren met pensioen nemen zij de tijd voor minuti eus onderzoek en het beschrijven van een stukje van de lokale geschiedenis. Bijna altijd vanuit een sterke band met een gemeenschap, zoals Jo de Ridder die heeft met Vlissingen. Zij voegen iets wezenlijks toe aan de lokale geschiedenis, maar niet minder aan de toegang tot die geschie denis. Onbekende feiten worden onthuld, bekende feiten worden toegelicht en verklaard, verbanden worden gelegd en dat alles wordt samengebracht J.J. Bakker, BSc MNI (1945) is oud-zeeloods en kunstverzamelaar. Hij heeft sinds juli 1996 een galerie-kunsthandel in Middelburg. Na zijn pensionering in december 2000 houdt hij zich professioneel bezig met Zeeuwse kunst uit de periode 1900-1960. Sinds 2001 is hij als gast conservator werkzaam voor Museum Veere. Hij geeft lezingen en publiceert regelmatig over het Walcherse kunstgebeuren. Dr. L.F. van Driel (1944) studeerde Nederlandse taal en letterkunde. Hij promoveerde op de taalkunde van de negentiende eeuw. In 2015 verscheen zijn biografie van de schrijver Jan H. Eekhout. In november 2016 kwam Een getekend leven uit, de biografie van de schilder Reimond Kimpe. Drs. V. Frencks (1956) studeerde Romaanse talen en culturen aan de Rijksuniversiteit Groningen, is werkzaam als publicist, onderzoeker en ten toonstellingmaker voor culturele instellingen, met een speciale belangstelling voor maritieme geschiedenis, tuin- en zeekunst. Zij is conserva tor Zelandia Illustrata van het Zeeuws Genoot schap. 112 Boekbesprek i n g e

Zeeland | 2017 | | pagina 34