Zeeland 26.3 3 in een kloek boekwerk waaraan soms jaren is gewerkt. Deze boeken voorzien in een grote behoefte. De behoefte namelijk om, nadat al wel is kennis genomen van de globale geschiedenis, meer te weten te komen over hoe die geschiedenis zich op lokaal niveau heeft afgespeeld. Vooral zij, die eigen herinneringen hebben aan de feitelijke gebeurtenissen in de gekozen periode, hunkeren naar bevestiging, naar aanvullingen en verkla ringen. Het eigen geheugen wil niet meer zo vol ledig reproduceren en kan wel een beetje onder steuning gebruiken. Bovendien, wie heeft uit eigen beleving een compleet beeld van hetgeen zich rondom afspeelde? Dat complete beeld is waar Jo de Ridder naar streefde met zijn boek over de naoorlogse jaren van Vlissingen, die ver woeste stad, dichtgetimmerd met planken. Alle aspecten komen aan de orde, althans ik heb wat dat betreft geen leemten ontdekt. Achter de titel 'Vlissingen Plankenstad' gaat de beleving schuil van bewoners als hun huis geen ramen meer heeft en de elementen vrij spel hebben in de toch al beschadigde woning. De meeste huizen in Vlissingen zaten in elk geval zonder glas, en maakten onderdeel uit van een verwoeste stad. Van de 6200 woningen zijn er op 1 november 1944 door de honderden bombarde menten en beschietingen al ruim duizend wonin gen geheel verwoest. De bombardementen en beschietingen op 1, 2 en 3 november 1944 ver woestten nog eens ruim 300 woningen. Het is moeilijk een voorstelling te maken van een com pacte stad waarvan een vierde geheel verwoest is en nagenoeg geen huis onbeschadigd is. De inun datie heeft bovendien vele honderden woningen, soms met uitzondering van de bovenverdieping, onbewoonbaar gemaakt. De vele foto's in het boek van Jo de Ridder helpen die verbeelding; ze zijn nog steeds onthullend en onthutsend. De planken waarmee de huizen zijn dichtge timmerd vormen ook een aanklacht tegen de autoriteiten die, in de beleving van de Vlissin- gers, andere steden en met name Middelburg, eer der van glas hebben voorzien. Jo de Ridder maakt van zijn hart geen moordkuil, hij hekelt de bureaucratie en de voorkeursbehandeling die andere steden krijgen. Hij heeft voldoende aan wijzingen om zijn beweringen te staven. Al lezend wordt de titel 'Vlissingen Plankenstad' verklaarbaar; de titel drukt namelijk de persoon lijke frustratie van de auteur uit. Ook op andere plaatsen in het boek maakt hij gewag van de rivaliteit tussen de twee Walcherse steden, wat ook tot uitdrukking komt in het gebrek aan samenwerking tussen bestuurders. Vlissingen, vele malen zwaarder getroffen dan enige andere stad in Zeeland voelt zich tekort gedaan en ach tergesteld. Ook door Den Haag waar het Ministe rie van Waterstaat en Wederopbouw verantwoor delijk is voor de toewijzing van buitenlands glas, voelt Vlissingen zich achtergesteld. In september 1945 zijn in Vlissingen 2000 woningen bewoond, waarvan er 500 enigszins van glas zijn voorzien. Het glasprobleem wordt nog ernstiger door de explosies die plaats vinden bij het tot ontploffing brengen van mijnen. 'Is het dan niet mogelijk om deze explosies tot stand te brengen zonder dat het zo ernstig geteisterde eiland opnieuw wordt beproefd' smeekt het Streekbureau op Walcheren de chef-staf in Breda. Nee dat is onvermijdelijk, reageert de Mijnenop- ruimingsdienst. Redding komt uit onverwachte hoek, namelijk uit de gemeenten Leiden en Leidschendam. Daar wordt als men ter plekke heeft gezien hoe groot de tekorten zijn, een glasactie opgezet die 4000 m2 tuindersglas opbrengt. Onder het motto 'Lei den helpt Vlissingen' organiseert een comité in Leiden en Leidschendam een inzameling van vooral huisraad voor Vlissingen. Op 14 augustus 1945 arriveren vier binnenschepen met allerlei goederen en twee dagen daarna vertrekken nog eens twee binnenschepen met huisraad. Later volgt een vrachtwagen met schrijf- en leerbe hoeften voor de scholen. Nog lang blijft het comité actief met het inzamelen van huisraad en ook textiel. Ook worden 200 kinderen gedurende een half jaar in Leiden bij pleeggezinnen onder gebracht. Een financiële actie voor Vlissingen Boekbesprekingen

Zeeland | 2017 | | pagina 35