brengt in Leiden f 40.000 op, wat wordt besteed aan de oprichting van een Medisch Centrum. Daar ligt ook het begin van een unieke samenwerking tussen deze twee Nederlandse ste den. Tot in de negentiger jaren vindt er nog jaar lijks een ontmoeting plaats tussen de colleges van burgemeester en wethouders van Leiden en Vlis- singen in goede herinnering aan de hulpacties die in 1945 en volgende jaren ten behoeve van Vlis- singen werden georganiseerd. Een bijzonder hoofdstuk in dit boek van Jo de Ridder is dat over de inundatie. Het gaat over individueel, ogenschijnlijk klein leed: ondergelo pen huizen ten gevolge van de bombardementen door de geallieerden die nodig waren om Walche ren onder water te zetten. In honderden woningen stijgt het water echter tot twee meter en vindt er een grote verwoesting plaats van meubels en huisraad en worden de muren door het zoute water ernstig aangetast. De bevolking van Wal cheren was weliswaar met uit geallieerde vlieg tuigen geworpen pamfletten gewaarschuwd, maar deze informatie bereikte niet iedereen of werd niet goed begrepen. Wie in het boek kennis neemt van de inhoud van het pamflet dat op 2 oktober 1944 werd uitgestrooid begrijpt iets van het onbegrip. Wat te doen met het volgende advies: Verlaat de eilanden of indien dat niet mogelijk is, verhuis dan ONMIDDELLIJK met uwe families naar een veilige plaats op de eilanden' en 'reis uitsluitend te voet en neem niets mee dat U niet gemakkelijk kunt dragen.' Vanaf begin oktober 1944 is een huis in Vlis- singen dus een waterhuis of geen waterhuis: het heeft wel of niet geleden van het zoute water. Lang leidde dat onderscheid tot aanzienlijk ver schil in prijs bij een verkoop. Het zal overigens tot November 1945 duren voor Walcheren weer droog staat. Vele jaren later sprak ik ambtshalve een inwoonster die mij trots vertelde dat zij in het najaar van 1944 in de huiskamer had leren zwemmen. Zo bleek maar weer 'ieder nadeel heeft zijn voordeel'. Als het puin is geruimd, de stad weer wordt opgebouwd, maar ook heringericht op basis van plannen waarover al voor de oorlog, in 1937, door de gemeenteraad van Vlissingen was besloten, komt ook het culturele leven weer op gang. Het Concertgebouw, het huidige Arsenaal, is de enige niet verwoeste accommodatie en daar wordt al in 1948 een rijk en gevarieerd programma aangebo den. Het valt op dat alle grote nationale artiesten, ensembles en orkesten hier optreden. Mary Dres- selhuis speelt in Candide, Lou Bandy en de Wama's figureren in Avro's bonte dinsdagavond- trein tournee, Snip en Snap treden op, de jonge Toon Hermans maar ook Heintje Davids zijn te bewonderen Er worden talloze dansavonden geor ganiseerd. Ook bokswedstrijden worden in het Concertgebouw gehouden en, waar anders dan in deze zaal, viert de PvdA 1 mei, met toneel en dans en een landelijke spreker. Maar de toegang is wel 25 cent. Jo de Ridder laat het ons allemaal zien in een boek dat inderdaad de naoorlogse jaren doet her leven, en de lezer ook door de talloze foto's mee neemt terug in de tijd. Terug ook in de huizen en harten van de inwoners van Vlissingen die het hebben meegemaakt, de verwoestingen, de ontbe ringen en die de stad ook weer hebben zien her rijzen. Zonder twijfel zal dit boek ook latere generaties aanspreken door hen in woord en beeld te vertellen welke verschrikkelijke gebeurtenis sen deze stad hebben geteisterd en hoe de inwo ners dat hebben overleefd. Ik verheug me al op het volgende boek van Jo de Ridder. Het zou me niet verbazen als het ons meeneemt naar de vijftiger en zestiger jaren, de jaren waarin Vlissingen ingrijpend verandert en waarover nog weinig is gepubliceerd. Jaap van der Doef Burgemeester van Vlissingen van 1986 tot 1999. 114 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2017 | | pagina 36