Zeeland 26.3 5 Roel Zijlmans, Troebele betrekkingen: grens-, scheepvaart- en waterstaatskwesties in de Neder landen tot 1800. 688 pp., paperback/softback. ISBN 9789087046378. Uitg. Verloren b.v., Hilver sum 2017. Prijs 49,-. De publicatie Troebele betrekkingen betreft de publieksversie van een proefschrift ter verkrij ging van de graad van doctor in het jaar 2016. Het is een kloek leesboek, sober uitgevoerd, met zes schetsmatige kaarten en slechts 1 foto (in bij lage 7): het resultaat van gedegen bronnenonder zoek door de auteur, die tijdens zijn werkzame leven plaatsvervangend hoofd Internationaal Waterbeleid bij de Hoofddirectie van de Water staat was, als zodanig nauw betrokken bij de waterverdragen tussen Nederland en België. Aan de orde komt de grensvorming tussen de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden, van de Romeinse Tijd tot aan de 19e eeuw. Onderdeel daarvan zijn bilaterale scheepvaart- en water staatskwesties. In tegenstelling tot veel eerdere publicaties, worden deze kwesties multidiscipli nair behandeld; vanuit de politieke geschiedenis, de rechtsgeschiedenis en de waterbouwkunde. Zijlmans besteedt aandacht aan de grote maar vrij onbekende strategische kanaalverbin dingen en rivierverleggingen, die de Zuidelijke Nederlanden economisch en militair overwicht moesten verschaffen op het 'Noorden'. Doorlo pend richtpunt is de rechtsgeschiedenis van de doorvaart op grensoverschrijdende rivieren, zoals de Schelde. De 'sluiting' van deze rivier gedurende de Tachtigjarige Oorlog en de periode daarna brengt hij tot reële proporties terug. Ook prikt hij mythes door over het rivierenrecht. Het naschrift behandelt de argumentatie over het Schelderegime, speciaal de vermeende verplich ting om de Westerschelde steeds aan te passen aan ontwikkelingen van de scheepvaart. Zoals van een dergelijk werk mag worden verwacht, zijn er de nodige bijlagen en is er een omvang rijke lijst van geraadpleegde archieven, bronnen verzamelingen en literatuur. Het boek is geen lectuur voor op het nachtkastje. Zijlmans biedt op elke pagina weer een overstelpende hoeveel heid informatie: buitengewoon interessant maar voor de gemiddeld lezer wellicht iets te veel van het goede. Er wordt veel geciteerd uit de bron nen: oude annalen, klassieke werken, keuren, nota's en verdragsteksten. Toch is het geen saai boek, ondanks de droge stof weet Zijlmans te boeien. De in de materie geïnteresseerde lezer wordt nieuwsgierig gehouden naar het vervolg; bij wijze van spreken telkens uitgenodigd om verder te lezen. Hij schuwt de eigen mening over bepaalde onderwerpen niet. Het werk is chrono logisch opgebouwd en zit logisch en goed geor dend in elkaar. Na een inleiding en verantwoording, waarin onder andere het onderzoeksveld, de onderzoeks vragen en het doel van de onderzoek worden afgebakend, volgen zes hoofdstukken. Deze hoofdstukken behandelen opvolgende, elkaar soms overlappende episoden van de bilaterale betrekkingen vóór 1800. Ze gaan over afzonder lijke historische onderwerpen, die te maken heb ben met één of meer van de gekozen thema's: (1) het streven naar historische of veilige grenzen, (2) de aanleg van strategische waterwerken, en (3) de theorie en praktijk van het rivierenrecht en de mythes daarover. Elk hoofdstuk is opge bouwd uit drie delen: een inleiding, een aantal paragrafen waarin dieper op diverse facetten van de materie wordt ingegaan en een besluit. Door dat voor deze opbouw is gekozen, blijft het boek te behappen. In de inleiding maakt Zijlmans ons deelgenoot van wat hij in het komende hoofdstuk gaat bespreken, wat hij wil aantonen en aan de hand waarvan. In het besluit wordt het voor gaande samengevat aan de hand van de gekozen thema's. In het hoofdstuk (Waterstaat) van het Delta gebied in de Romeinse tijd wordt nagegaan waar de historische grens tussen Noord-Gallië (Gallica Belgica) en Neder-Germanië (Germania Inferior) kan hebben gelegen. Bijzondere aandacht gaat uit naar enkele grote waterwerken zoals de dam en het kanaal van Drusus en het kanaal van Cor- bulo. Tevens wordt het Romeinse rivierenrecht Boekbesprekingen

Zeeland | 2017 | | pagina 37